piatok - 1. marca, 2024
, Na mestskom zastupiteľstve v Martine sa hlasovalo za stopnutie poslaneckých platov. Návrh neprešiel

Na mestskom zastupiteľstve v Martine sa hlasovalo za stopnutie poslaneckých platov. Návrh neprešiel

Zdenko Kozák, poslanec mestského zastupiteľstva v Martine za SNS, vyzval na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva, 30. apríla, všetkých členov, aby sa do vyriešenia hrozby nútenej správy vzdali poberania poslaneckého platu. Mesto by tak v tejto kritickej situácii ušetrilo 17 tisíc eur mesačne. Mestské zastupiteľstvo jeho návrh neodhlasovalo.

Zdenko Kozák je poslancom mestského zastupiteľstva od novembra minulého roku a od začiatku funkčného obdobia sa dobrovoľne vzdal poberania poslaneckého platu. Všetky poslanecké platy daroval ľuďom v núdzi. „Som veľmi sklamaný, že členovia mestského zastupiteľstva sa nezachovali solidárne k občanom mesta. Každý z predstaviteľov mesta nesie svoj kus zodpovednosti za túto situáciu. Aj keď som vo funkcii iba pár mesiacov, cítim sa zodpovedný ako poslanec volený občanmi. O to viac ma mrzí, že sa tak necítia poslanci, ktorí sedia v zastupiteľstve už viac ako 15 rokov a mali možnosť riešiť tento problém vtedy, keď sa ešte riešiť dal. Zároveň chcem podotknúť, že dlžná suma 8,3 mil. eur predstavuje iba úroky a najväčší problém nastane vtedy, keď sa ozve majiteľ zmenky, ktorej hodnota je niekoľkonásobne vyššia“, hovorí Zdenko Kozák.

Mesto Martin prehralo na Najvyššom súde spor s cyperskou schránkovou firmou a musí jej zaplatiť 8,3 milióna eur. V pätnásť rokov starom spore o spornú pohľadávku súdy už štyrikrát rozhodli v prospech mesta Martin. Šesť dní pred vypršaním ročnej lehoty od posledného rozhodnutia Najvyššieho súdu SR však vtedajší zástupca generálneho prokurátora Ladislav Tichý podal mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd SR, v ktorom požiadal o zrušenie rozsudku.

Neprináleží mi teraz hľadať vinníkov ani procesné chyby, chcel som iba navrhnúť ústretový krok predstaviteľov mesta voči občanom, stopnúť im poberanie platov a ušetriť mestu v tejto neľahkej situácii 17 tisíc eur mesačne. Som zástancom spravodlivosti a ctím si sociálne hodnoty. Veľmi by ma preto mrzelo, keby za niečiu chybu museli niesť zodpovednosť nevinní občania“, dodáva Zdenko Kozák.

Šestnásť dní po tom, ako primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar podal na Generálnej prokuratúre návrh na podnet na mimoriadne dovolanie v kauze pohľadávky cyperskej schránky voči mestu Martin, generálny prokurátor Jaroslavov Čižnár začal konať. Mimoriadne dovolanie Generálnej prokuratúry znamená novú nádej pre takmer 60-tisíc Martinčanov, ktorých mesto stojí od začiatku apríla pred nútenou správou. Viac sa tejto téme venujeme v článku Generálny prokurátor podal mimoriadne dovolanie kvôli sporu mesta Martin s cyperskou schránkou.

Ilustračné foto: martin.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *