Na národnom cintoríne v Martine, kde je pochovaných mnoho vynikajúcich osobností slovenského verejného života, odhalili 16. októbra Národný pamätník olympionikov. Výstavba bola zrealizovaná z iniciatívy Slovenského olympijského výboru (SOV) v spolupráci s mestom Martin.
Na slávnostnej udalosti sa prítomným prihovoril primátor mesta Martin, Andrej Hrnčiar, ako aj prezident SOV František Chmelár, či predseda Žilinského samosprávneho kraja, Juraj Blanár. Prezident SOV objasnil genézu pamätníka aj význam pre Slovensko. Technickú realizáciu zabezpečila firma Kam-stav podľa návrhu architekta Mojmíra Východila, ktorý vyhral súťaž SOV na dizajn pamätníka.
Odhalenie prebehlo za účasti mnohých významných olympijských osobností zo Slovenska i zahraničia. Medzi domácimi sme privítali dve desiatky olympionikov, dvojnásobného olympijského víťaza vo vodnom slalome Michala Martikána, futbalistov Antona Urbana a Antona Švajlena, volejbalistu Jozefa Labudu, atlétku Evu Šuranovú, strelcov Jozefa Gönciho a Danku Bartekovú, atlétov Petra Korčoka, Štefana Balošáka, Máriu Mračnovú a Luciu Kloncovú, zjazdárku Janku Gantnerovú st., rýchlostného kanoistu Ľubora Štarka, bežca na lyžiach Ivana Bátoryho a sánkarku Máriu Jasenčákovú. Z Česka prišli olympijský víťaz v zápasení Vítězslav Mácha a strieborná športová gymnastka z OH Adolfina Tačová, z Rakúska olympijský medailista v sánkovaní Markus Prock a z Maďarska generálna sekretárka národnej olympijskej akadémie Mária Jakabházy-Mezöová i riaditeľ Maďarského olympijského múzea Lajos Szabó.
Samotný akt odhalenia pamätníka vykonali šiesti naši olympijskí medailisti a Jozef Gönci, ktorý v Atlante v roku 1996 získal historicky prvú medailu pre samostatnú Slovenskú republiku, zapálil oheň na pamiatku zosnulých olympionikov. Pamätník je venovaný všetkým olympionikom zo Slovenska. Spomedzi 79 našich olympijských medailistov, ktorí reprezentovali viaceré štátne útvary – Uhorsko, Československo a Slovenskú republiku, už 24 nie je medzi nami.
Zdroj: SOV
Foto: redakcia