piatok - 1. decembra, 2023
Michaela Musilová, Na polceste na Mars

Na polceste na Mars

Slovenská národná knižnica vás pozýva 10. júla 2022 od 13.  do 18. hodiny do sídelnej budovy Slovenskej národnej knižnice na vedecko-popularizačné popoludnie Na polceste na Mars. Exkluzívnym hosťom bude Dr. Michaela Musilová slovenská astrobiologička a popularizátorka vedy, bývalá riaditeľka a členka niekoľkých simulovaných misií na Mars.

Práve do Slovenskej národnej knižnice, modernej, vedeckej, kultúrnej a vzdelávacej inštitúcie sa mladá úspešná vedkyňa rozhodla situovať svoje jediné verejné vystúpenie v tomto roku na Slovensku. Počas prednášky zrekapituluje svoje  pôsobenie vo vesmírnej agentúre NASA, kde sa uplatnila vďaka svojim úspešným projektom zameraným na výskum extremofylov a porozpráva o svojom novom projekte.

Čerešničkou na torte tohto popoludnia bude verejná prezentácia originálov slávnych  diel z 15. a 16. storočia Galilea Galileiho, Giordana Bruna a Isaaca Newtona. Knihy, sú kvôli svojmu veku a krehkosti len veľmi veľmi výnimočne prezentované  a tak sa ich určite oplatí vidieť. Hoci sú verejnosti plnotextovo prístupné v Digitálnej knižnici SNK, vidieť 400-ročné legendárne diela zakladateľov moderných prírodných vied naživo, je zážitok, ktorý internet nenahradí 🙂 Deťom predstavíme Digitálnu knižnicu SNK  prostredníctvom klasických rozprávok.

Svoju slovenskú premiéru bude mať 10. júla 2022 u nás aj dizajnové, elektrické, malé mestské vozidlo Patak Rodster slovenskej firmy Patak Motors, ktoré malo úspešnú svetovú premiéru koncom mája na 37. ročníku Festival Automobile International v Paríži. Upúta nielen svojim dizajnom v štýle klasických áut, ale hlavne technologickou vyspelosťou a šetrnosťou, k životnému prostrediu aj k priestoru na parkovanie v mestách.

Špičkový slovenský inovátor a konštruktér lietajúceho auta AirCar prof. Štefan Klein predstaví Martinčanom pomocou videotechniky tento unikát. Vedecko-popularizačné zameranie nášho nedeľného popoludnia doplní aj mobilné planetárium, ktoré svojim premietaním vzdelávacích aj zábavných filmov (nielen) o hviezdach a vesmíre na planetárnej kupole zabaví deti aj dospelých. Nebudú chýbať ani tvorivé dielne, autogramiáda a predaj vedeckej literatúry vrátane knihy Dr. M. Musilovej: Žena z Marsu. Pre deti si množstvo zábavy prichystá požičovňa hračiek Hravonožec.

Vstup je voľný! Tešíme sa na stretnutie v Slovenskej národnej knižnici 10. júla 2022 medzi 13. a 18. hodinou!

Michaela Musilová, Na polceste na Mars

Zdroj: Katarína Štefanides Mažáriová, hovorkyňa SNK

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MHA Martin, Tri zápasy tri výhry. Hokejisti Martina si poradili s kvalitným súperom zo Senice

Tri zápasy tri výhry. Hokejisti Martina si poradili s kvalitným súperom zo Senice

V zápase tretieho kola 2. hokejovej ligy Martin hostil tím Senice vyskladaný z hráčov, ktorí …