nedeľa - 14. júla, 2024
, Na Slanickom ostrove umenia začína nová sezóna
Foto: ŽSK

Na Slanickom ostrove umenia začína nová sezóna

Opäť po roku sa na Slanický ostrov umenia vrátia návštevníci. Nová sezóna začína pre mimoriadnu situáciu okolo nového koronavírusu len o pár dní neskôr ako zvyčajne.

Už v piatok 15. mája začína nová sezóna na Slanickom ostrove. ,,Návštevníci sa môžu tešiť na zrevitalizované chodníky a spevnené plochy, ktoré sa podarilo ukončiť ešte skôr ako bolo pôvodne plánované. Celý priestor sa vyčistil a presvetlil. Zároveň aj v tomto roku budú mať návštevníci možnosť vidieť zaujímavú 3D vizualizáciu pôvodného hlavného oltára na obrazovke, či prostredníctvom ipadov, ktoré budú rovnako k dispozícii, povedal riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada. Rovnako aj samotné expozície tradičného ľudového umenia v interiéri kostola, v hrobke a v lapidáriách kamennej plastiky  zamestnanci Oravskej galérie pripravili na otvorenie.

Nová sezóna bude iná, než po iné roky. ,,S istými obavami očakávame, v akom počte sa nám vrátia návštevníci. Prognóza hovorí o zvýšenom počte domácich slovenských turistov, potvrdí sa však? Už teraz však vieme, že budú absentovať početné školské zájazdy, seniori a samozrejme budú chýbať hlavne českí a poľskí turisti,“ uviedla riaditeľka Oravskej galérie Eva Ľuptáková. Novú sezónu budú sprevádzať aj prísne bezpečnostné hygienické opatrenia. Návštevníkom bude umožnený vstup len s rúškom alebo iným prekrytím tváre a nosa, pred vstupom na loď bude k dispozícií dezinfekcia. Maximálny počet návštevníkov bude obmedzený z pôvodných 96 na 25 osôb a pri plavbe ako aj pri pohybe po ostrove bude nutné dodržiavať povinné rozstupy minimálne dva metre, neplatí to však pre rodiny.

Tento rok sa vzhľadom na mimoriadnu situáciu na Slanickom ostrove neuskutočnia koncerty v rámci plánovaného 44. ročníka Hudobného leta, ktorého je Oravská galéria dlhoročným partnerom. Vôbec po prvýkrát sa pre verejnosť tento rok neotvorí ani Galéria Márie Medveckej v Tvrdošíne. Niektoré aktivity sa však nerušia. ,,Verím, že nám už nič nenaruší plány a v septembri sa návštevníci budú môcť tešiť na dve divadelné predstavenia v interiéri kostola, ktoré predvedie Divadlo ARÉNA a Divadlo Potôň z Bátoviec,“ dodala Ľuptáková.

Počas mesiaca máj bude návštevníkov voziť na ostrov loď OG-Slanica štyrikrát do dňa -v čase o 9.00, 11.00, 13.00 a 15.00 hodine.Slanický ostrov umenia vlani navštívilo rekordný počet návštevníkov – približne 54-tisíc ľudí.

Zdroj: ŽSK

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …