streda - 24. apríla, 2024
, Na verejné osvetlenie pôjdu milióny.  Žilina začala s kompletnou rekonštrukciou
Ilustračné foto

Na verejné osvetlenie pôjdu milióny. Žilina začala s kompletnou rekonštrukciou

Verejné osvetlenie na území mesta Žilina prejde po rokoch kompletnou rekonštrukciou. Modernizácia prinesie väčšiu bezpečnosť, zníženie energetickej náročnosti a väčší komfort. Súčasné  osvetlenie je technicky veľmi staré, hrdzavé, rozpadajúce sa a miestami nebezpečné. Rokmi prehnité stĺpy či rozbité lampy sa tak stanú minulosťou.

Výmena verejného osvetlenia prispeje k lepšej viditeľnosti, rozšíri sa pokrytie osvetlených plôch a estetický pohľad na stĺpy bude pripomínať modernú dobu. Zníži sa energetická náročnosť, čo prispeje k lepšiemu hospodáreniu mesta. Celková investícia rozdelená do dvoch etáp predstavuje necelých 7,3 milióna  eur.

Prvá etapa pozostáva z troch častí, a to Vlčince III, Vlčince IV a Malá Praha. Náklady na modernizáciu a rekonštrukciu osvetlenia v týchto častiach sú vyčíslené na 1,9 milióna eur s DPH. V súčasnosti sa odovzdalo stavenisko v časti Vlčince III, kde sa realizujú práce na uliciach Levočská, Martinská, Kubinska a Prešovská.

Druhá etapa modernizácie a rekonštrukcie verejného osvetlenia je naplánovaná v častiach Hliny, Bôrik, Staré mesto, Solinky, Hájik, hlavné cesty a iné. Náklady sú vo výške 5,4 mil. eur s DPH a predpokladané ukončenie prác je koniec roka 2018. Rekonštruovať sa bude celé osvetlenie, od vedení až po svietidlá, vrátane stožiarov a elektrovýzbroje stožiarov.

Pavol Čorba, hovorca mesta Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *