pondelok - 22. júla, 2024
, Na výstave v Kaštieli Radoľa sa prezentuje kováčske umenie
Zdroj: Kysucké múzeum

Na výstave v Kaštieli Radoľa sa prezentuje kováčske umenie

Kysucké  múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo v spolupráci so Strednou odbornou školou strojníckou v Kysuckom Novom Meste v priestoroch renesančného kaštieľa v Radoli výstavu Z kováčskej dielne.

Predstavujú na nej svoju tvorbu súčasní aj bývalí študenti odboru umelecko – remeselné spracúvanie kovov so zameraním na kováčske a zámočnícke práce. Odbor, ktorý študujú, je atraktívny aj pre dnešných mladých ľudí a na Slovensku už nie je veľa škôl kde sa dá  vyučiť tomuto tradičnému remeslu. Pod vedením majstra odborného výcviku Jozefa Hodása a skúsených pedagógov nadobúdajú teoretické a praktické poznatky, vďaka ktorým dokážu v dielni podľa vlastných návrhov samostatne vyrobiť rôzne úžitkové a dekoratívne predmety. Svedčia o tom vystavené najnovšie , ale i staršie  práce  žiakov a učiteľov  – krbové súpravy, kované plastiky, stôl, lavička, hojdacie kreslo, kovaný šachový stolík, svietniky…, ktoré boli vytvorené počas rôznych fáz štúdia.Predchádzala im starostlivá príprava  formou výtvarných štúdií.

Svoje remeslo  prezentujú nielen formou výstav, ale  aj naživo počas rôznych podujatí. Návštevníci kaštieľa sa s nimi môžu stretnúť na Radoľskom jarmoku. Výstavu dopĺňajú výtvarné diela Ľubice Šustekovej a Miriam Kadrliakovej. Sprístupnená je do 20. júna 2021. Srdečne vás pozývame na jej prehliadku.

Zdroj: Kysucké múzeum

 

 

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …