streda - 24. apríla, 2024
, Najlepší mladí umelci urobia zo Žiliny poprednú európsku scénu klasickej hudby

Najlepší mladí umelci urobia zo Žiliny poprednú európsku scénu klasickej hudby

Allegretto Žilina, stredoeurópsky festival koncertného umenia, sa koná každoročne v apríli, v kultúrnom a priemyselnom centre severného Slovenska. Počas svojej štvrťstoročnej histórie sa festival Allegretto Žilina vyprofiloval na jeden z najvýznamnejších festivalov klasickej hudby na Slovensku. Vďaka vynikajúcim mladým umelcom sa Žilina na týždeň zaradí k významným európskym koncertným podujatiam ročník sa bude konať od 18. – 23. apríla v Dome umenia Fatra, kde sa predstavia žilinskému publiku víťazi najprestížnejších svetových hudobných súťaží. Počas šiestich koncertných večerov vystúpi desať interpretov a dve komorné telesá z 12 krajín.

Poslucháči sa môžu tešiť na tri orchestrálne a tri komorné koncerty a koncert tohtoročných víťazov súťaží slovenských konzervatórií. Program festivalu pozostáva nielen z diel romantických velikánov P.I. Čajkovského,  R. Schumanna, S. Rachmaninova,  G. Puccinniho a i., ale predstavíme aj diela 20.storočia S. Barbera, A. Coplanda, K. Stockhausena a i.  V rámci prebiehajúceho Roka slovenskej hudby na festivale zaznejú  diela slovenských autorov –  Overtura giocosa  I. Zeljenku,  Malá suitu s passacagliou op. 3 Eugena Suchoňa v orchestrálnej úprave B. Urbana,   Sonáta pre dve gitary  Ľ. Bertnátha a  Ten Minutes about Katyń J. Iršaia.

Otvárací koncert bude patriť výnimočnému talianskemu klaviristovi Federicovi Collimu – laureátovi prestížnej Medzinárodnej klavírnej súťaže v Leeds. Mladý interpret, ktorý koncertuje v prestížnych sálach po celom svete a dostáva  uznania od publika aj kritiky, zavíta na Slovensko po prvýkrát a v Žiline sa predstaví s Koncertom pre klavír a orchester č. 3. od S. Rachmaninova. Spoločne s ním vystúpia Janáčkova filharmónia Ostrava a talentovaný americký dirigent Case Scaglione, ktorý okrem iného pôsobil ako asistent v New Yorskej filharmónii.

Na utorkovom koncerte vystúpi minuloročný držiteľ Ceny festivalu Allegretto Žilina Josef Špaček – laureát medzinárodnej Súťaže kráľovnej Alžbety v Bruseli, do finále ktorej sa prebojoval ako prvý český huslista vôbec. O jeho vynikajúcich interpretačných kvalitách sa návštevníci festivalu mohli presvedčiť minulý rok. Tohto roku ponúkame špeciálny recitálový  celovečerný program ako aj možnosť osobného stretnutia s Josefom Špačkom na workshope pre študentov Konzervatória v Žiline.

V poradí druhý komorný koncert festivalu prinesie vystúpenie slovinského barytonistu Domena Križaja, ktorý o svojich najväčších úspechoch hovorí: „Z pomedzi doterajších súťaží, na ktorých som mal možnosť vystupovať, som veľmi vďačný za príležitosť prezentovať sa na projekte mladých spevákov na festivale v Salzburgu  v roku 2012. Bolo to totiž po prvý raz, čo som mal príležitosť spolupracovať s najuznávanejšími dirigentmi a spevákmi dnešnej doby. Taktiež som veľmi rád, že som sa mohol zúčastniť speváckej súťaže Hans Gabor Belvedere, kde bolo asi 1000 výborných spevákov, z pomedzi ktorých som mal možnosť postúpiť a spievať vo finále.”  Na tomto koncerte privítame v slovenskej premiére aj vo svete veľmi  oceňované dychové zoskupenie In Medias Brass Quintet z Maďarska.

Do pozornosti dávame aj štvrtkový koncert s domácim Štátnym komorným orchestrom, na ktorom vystúpi poľský klarinetista Andrzej Ciepliński  a vynikajúca fínska koloratúrna sopranistka Tuuli Takala – minuloročná držiteľka ocenenia na prestížnej medzinárodnej speváckej súťaži Hans Gabor Belvedere v Amsterdame. Koncert bude dirigovať Elim Chan, ktorá je v prvou dámskou víťazkou prestížnej dirigentskej súťaže Donatelly Flick, na ktorej sa zúčastnila v  roku 2014.

Slovensko bude na festivale reprezentovať mladé komorné zoskupenie Guitar Duo Jókaiová Hnat (v zložení Dávid Hnat a Darina Jókaiová), ktoré minulý rok získalo vynikajúce umiestnenie na Medzinárodnej gitarovej súťaži v španielskom meste Elche a v tomto roku už stihli vydať debutové CD a na jeseň ich čaká koncertné turné v Číne. Gitarové duo sa predstaví na piatkovom koncerte, spoločne s fenomenálnym bicistom Dominiqueom Vleehouwersom z Holandska, najnovším víťazom súťaže Tromp Percussion Competition.

Po prvýkrát v histórii žilinského festivalu privítame Slovenskú filharmóniu, ktorá bude účinkovať na záverečnom koncerte. Ako sólistka sa predstaví v obľúbenom Koncerte pre violončelo a orchester e mol od E. Elgara skvelá Camille Thomas, diriguje Aziz Shokhakimov z Uzbekistanu.

Žilinčania majú možnosť zažiť týždeň nabitý energiou mladých excelentných hudobníkov z Európy i zámoria. Vypočuť si lahôdky z hudobnej klasiky i hudby 20. storočia. Osobne zažiť slávnu Čajkovského Patetickú v podaní Slovenskej filharmónie a obohatiť svoj duchovný obzor o nové hudobné zážitky“,  hovorí riaditeľka festivalu Oľga Smetanová.

Kompletný program festivalu Allegretto Žilina 2016  nájdete na stránke: www.hc.sk/allegretto

Dávame do pozornosti akciu 1 + 1 lístok grátis

V príležitosti 26. ročníka festivalu Allegretto Žilina organizátori pripravili pre verných návštevníkov darček – pri kúpe 1 lístku na komorné koncerty od utorka 19.4. – do piatku 22.4.  dostanete 1 od nás ako darček.
Akcia platí od 6.4.2016 a len do vypredania zásob. Na orchestrálne koncerty sa táto akcia nevzťahuje.

Autor: Ivana Macaríková/manažérka festivalu Allegretto Žilina
Foto: Hudobné centrum

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *