sobota - 22. júna, 2024
sprava bytovych domov, Najsilnejšia a účinná zbraň na hlučných susedov
Ilustračné foto: New Africa/Shutterstock.com

Najsilnejšia a účinná zbraň na hlučných susedov

Nielen chronické choroby, ale aj na prvý pohľad príjemne vyzerajúci susedia, rodina s malými deťmi alebo dospievajúci tínedžer, nám môžu spôsobovať problémy. Bývanie vo veľkej metropole mesta je pre mnohých z nás výhodné, pokiaľ sa ale objaví v našej tesnej blízkosti problémový sused, ani ten najväčší luxus nám nepomôže.

Aj na hlučných susedov je tu ale „účinná zbraň“ v podobe zákona, ktorý môžete na riešenie dlhodobo zlých vzťahov využiť aj vy.

Boj za mier a pokoj vo vlastnom byte

S ním by vám mohla pomôcť nielen dobrá správa bytových domov, ale aj zákon č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Ten upravuje rôzne práva, ale aj povinnosti majiteľov bytov a nebytových priestorov, ktorí v bytovom dome spoločne s vami bývajú.

K jednej z tých najdôležitejších je, aby sa každý kto v takomto objekte býva, správal ohľaduplne a nikoho svojím konaním dlhodobo nerušil. V čase nočného pokoja nespôsoboval žiadny hluk a nijakým iným spôsobom nenarúšal pokojné bývanie ani počas dňa.

Ak sa tak stane a rušivé správanie bude nad mieru primeraným pomerom, môžete požiadať o nápravu a riešenie nielen majiteľa bytu, ale aj správcu, políciu, v krajnom prípade ostatných susedov, s ktorými sa spoločne môžete dohodnúť a nariadiť súdnou cestou odstránenie prekážky.

Dlhodobé problémy môže vyriešiť zmena správcu

Napriek tomu, že správa budov alebo bytov za konanie majiteľov alebo nájomníkov nemôže a nezodpovedá, mala by vám byť pri riešení sporov nápomocná. Nejde však len o susedské spory, ale aj problémy súvisiace s bývaním. Aj tu môže byť predmetom „sváru“ odstránenie vážnej prekážky. Ak sa tak nekoná a nie sú spokojní ani ostatní susedia, rýchla zmena správcu by mohla pomôcť.

Vylepšite technický stav bytu

Ďalším riešením na hlučných susedov by mohlo byť vylepšenie technického stavu bytu. Konkrétne máme na mysli izolovanie všetkých možných zvukových mostov. Nové a lepšie plastové balkónové dvere, izolácia podlahy alebo stropu, okien a vchodových dverí – to všetko vám môže pomôcť na hlučných a neprispôsobivých susedov zabudnúť.

Tak si vyberte pre vás tú najlepšiu a najjednoduchšiu cestu a aj vaše bývanie môže byť príjemné a pokojné.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …