pondelok - 20. mája, 2024
, Najstarší literárny festival na Slovensku jubiluje

Najstarší literárny festival na Slovensku jubiluje

Jar v oblasti literatúry, kultúry a umenia v Martine už tradične predznamenáva aj – dnes už najstarší literárny festival na Slovensku – Slovesná jar. V dňoch 7. – 16. júna sa uskutoční jubilejný päťdesiaty ročník tohto významného podujatia, ktoré za desaťročia svojej existencie predstavilo množstvo spisovateľov, kníh, ale i diel výtvarného, divadelného, filmového či hudobného umenia.

„Päťdesiatka“ Slovesnej jari je, ako každé okrúhle výročie, dozaista opodstatneným dôvodom k bilancovaniu, ale aj k otvoreniu ďalších okien s víziami do budúcnosti. Aj napriek statusu „najstaršieho“ literárneho festivalu ostáva SJ sviežim, mladistvým a aktuálnym fórom pre literátov a umelcov nielen zo Slovenska. A tak sa budeme môcť v Martine stretnúť napríklad i so slovenskými spisovateľmi žijúcimi v zahraničí (Kanada, Srbsko, Rumunsko), pripomenieme si 100. výročie úmrtia Svetozára Hurbana Vajanského, ako aj 170. výročie založenia Slovenských pohľadov – najstaršieho kultúrneho periodika v Európe.

Pripravené sú tiež vernisáže výstav, prednášky, besedy, koncerty. Aktuálny jubilejný ročník Slovenskej jari sa okrem Martina paralelne „dotkne“ aj Žiliny, kde v Krajskej knižnici Ľuboš Jurík predstaví svoju najnovšiu knihu z produkcie Vydavateľstva Matice slovenskej Alexander Dubček – Rok dlhší ako storočie. Slovenská jar sa presunie i do Oščadnice, kde v Kysuckej galérii prebehne vernisáž pozoruhodnej výstavy Sabíny Liptákovej. Na založenie festivalu Slovesná jar, peripetie a radosti jej trvania až do dneška si v spomienkovom programe nazvanom príznačne Zlaté šesťdesiate zaspomínajú duchovní otcovia podujatia Mišo A. Kováč, Jaroslav Rezník, ale aj Peter Štrelinger a ďalší.

Bokom nezostane ani mladá pôvodná spisba, ktorej bude patriť podujatie nazvané Stretnutie s mladou literatúrou. Garantom programu je Slovenský literárny ústav MS, okrem iného aj vydavateľ reve pre mladú literatúru, umenie a spoločnosť Orol tatranský, o ktorom sa bude taktiež hovoriť. Program Slovesnej jari, organizovanej tradične Maticou slovenskou, je plný života, slnka a pozitívnych vibrácií. Takmer sa žiada napísať – bude to jar ako vyšitá!

, Najstarší literárny festival na Slovensku jubiluje

Autor: Peter Cabadaj/vedecký tajomník Matice slovenskej v Martine
Foto: oficiálny plagát, snn.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *