nedeľa - 16. júna, 2024
, Najvyšší súd pozastavil exekúciu mesta Martin

Najvyšší súd pozastavil exekúciu mesta Martin

Najvyšší súd pozastavil exekúciu mesta Martin. Odložil tak výkon rozhodnutia Najvyššieho a Krajského súdu v Žiline, ktoré potvrdili, že magistrát musí zaplatiť veriteľovi v obchodnom spore 8, 3 milióna eur.

„Pred prázdninami mám pre martinčanov skvelú správu. Pokračujeme v boji s mafiánskou skupinou , ktorá útočí na verejné financie,“ oznámil Martinčanom primátor Andrej Hrnčiar na svojom profile na Facebooku.

, Najvyšší súd pozastavil exekúciu mesta Martin

Ako odôvodnil rozhodnutie Najvyšší súd, podľa dovolacieho súdu sú v prejednávanej veci dané pre vyhovenie návrhu žalovaného (mesto Martin) a odložil do rozhodnutia o mimoriadnom opravnom prostriedku vykonateľnosť napadnutého rozsudku. Termín „Do rozhodnutia o mimoriadnom opravnom prostriedku” znamená, že v tomto prípade Najvyšší súd nerozhodoval o podstate sporu, ale oddialil exekúcie až do rozhodnutia o mimoriadnom dovolaní generálneho prokurátora.

Celá kauza je výsledkom trinásťročného sporu pôvodne so zástupcami Lyžiarskeho strediska Martinské hole a neskôr s inými vlastníkmi pohľadávky, ktorá v priebehu rokov narástla až na 8,3 milióna eur a zmenila niekoľko majiteľov.

Mesto Martin, viazané jednohlasným rozhodnutím mestského zastupiteľstva z 28. mája, navyše doteraz odmietalo možnosť dohody i s právnikom Petrom Kubíkom. Ten navrhol podľa vlastného vyjadrenia 5. mája mestu Martin dohodu o „zásadne nižšom úročení pohľadávky“, ako je Najvyšším súdom priznaných 11,4 percenta. Tento návrh sa však vzťahoval len na čas od vyhlásenia rozsudku, takže mestu to nič nemenilo na povinnosti zaplatiť doterajšie úroky vo výške takmer päť miliónov eur.

Najväčším rizikom hroziacej exekúcie mesta Martin kvôli spornej pohľadávke bola podľa Andreja Hrnčiara i privatizácia Turčianskej vodárenskej spoločnosti (Turvod). V rámci exekúcie tak mesto mohlo prísť o svojich 52 percent akcií v tejto spoločnosti.

Podrobnosťami tejto témy sa budeme intenzívne venovať i naďalej.

Foto: Internet

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Objaviteľ siedmych nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella budú 25. mája …

One comment

  1. Hi CarolineA great blog and sums up such a lot in simple terms. I would love to use it as “guest post” on my blog site and hope that you will allow me?Please let me knowRegardsCaroline

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *