štvrtok - 13. júna, 2024
, Národnú kultúrnu pamiatku Háj Nicovô poškodili vandali
Foto: FB/Mesto Liptovský Mikuláš

Národnú kultúrnu pamiatku Háj Nicovô poškodili vandali

Obrubu pódia pod pylónom na Národnej kultúrnej pamiatke Háj Nicovô poškodili vandali. Travertínový kváder našla rozbitý a odvalený pri návšteve pamätníka vedúca oddelenia kultúry na mestskom úrade Dana Guráňová. Mesto o tom informuje na sociálnej sieti.

„Podávame trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a prosíme všetkých návštevníkov pietneho miesta, ktorí boli 15. júla 2020 v blízkosti pylónu a videli tam činnosť, ktorá mohla naznačovať poškodzovanie tejto kultúrnej pamiatky, aby zavolali na štátnu políciu alebo na mestskú políciu číslo 159. Areál je nielen pripomienkou na boje pri Liptovskom Mikuláši, ale aj mementom nutnosti neustáleho boja proti fašizmu. Má morálny, mravný aj výchovný rozmer,“ povedala Guráňová.

Pamätník na Háji Nicovô je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky od roku 1963. Areál piety je najväčším pohrebiskom československých vojakov v celom bývalom Československu. Travertínová tribúna je pravidelne využívaná najvyššími ústavnými činiteľmi Slovenskej republiky pri významných spoločenských podujatiach. V rokoch 2010 a 2015 sa na tomto mieste konali celonárodné oslavy konca 2. svetovej vojny. Tento rok pri 75. výročí konca 2. svetovej vojny navštívila pamätník aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár aj predseda vlády SR Igor Matovič s podpredsedami a ďalšími členmi vlády. Rovnako sa tu konajú pravidelné pietne akty pri príležitosti oslobodenia mesta, Slovenského národného povstania či Pamiatke zosnulých, kedy vzdávame hold všetkým obetiam.

Zdroj: Mesto Liptovský Mikuláš

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Purist, Barmuseum: Purist

Barmuseum: Purist

festHUDOBNE  v Barmuseum po piate! Fanúšikovia elektropopu si  môžu do svojho kalendára zaznačiť dôležitý dátum …