piatok - 14. júna, 2024
, Nasaďme si hrušky! Takto situáciu opisuje Smola a Hrušky vo svojej novinke

Nasaďme si hrušky! Takto situáciu opisuje Smola a Hrušky vo svojej novinke

Kapela Smola a Hrušky pravidelne reflektuje aktuálne dianie v spoločnosti a inak tomu nie je ani pri téme nového koronavírusu, ktorý nám z posledné týždne nápadne zasiahol do životov.

No a čo môže vzniknúť z kombinácie: hudobník, kopa inšpirácie a odporúčaná izolácia? Na svete je tak nová pieseň Nasaďme si hrušky.Ako to už býva zvykom, v skladbe má priestor  irónia ale zároveň vyzdvihuje neúnavnú prácu ľudí v „prvej línii“, ako sú zdravotnícki pracovníci či personál v obchodoch.

  Všetko to vzniklo spontánne, kedy príbehy píše sám život. „Ešte pred dvoma týždňami, tušil som, že situácia okolo vírusu sa bude dramaticky zhoršovať… Bbolo mi jasné, že je len otázka času kedy a v akej intenzite to bude aj u nás. Jedna kamoška mi napísala, že by som nemal stresovať a strašiť ľudí, že to je len chrípka a že mám aspoň námet na pesničku. Nemal som vôbec chuť písať skladbu o víruse, keďže mi to prišlo nevhodné a morbídne. Za dva týždne sa zmenilo veľa zásadných vecí, aj to že sa zrušili všetky koncerty, podujatia, zavreli školy či kultúrne inštitúcie. Minulý týždeň som začal nosiť rúško a v sobotu som prvýkrát videl reportáž o rúškach, kde pani Gizela Mižigárová žiadala reportéra aby im doniesli „hrušky“, tak som sa zabavil, no zároveň spozornel. Chýbajú „hrušky“! Ihneď som začal rozmýšľať nad skladbou. Počas víkendu sme sa presťahovali s rodinou z paneláku na chalupu a skladba sa vlastne vývojom situácie písala sama,“ hovorí Spoko Kramár.

Atmosféru z domáceho karanténneho štúdia a vznik piesne opisuje takto: „Na dedine som si zariadil provizórne karanténne štúdio. Vžil som sa do celej situácie so všetkými možnosťami a zmenami, ktoré vírus prináša. Začal som sa trápiť i baviť na rôznych situáciách, ktoré sú tragické, neuveriteľné, ironické a niektoré kupodivu aj vtipné. Medzitým mi napadla idea na klip a tak som napísal správu celej kapele a manažérovi nech mi čím skôr pošlú videá ako trávia čas a čo robia, keď sú doma alebo vonku s rúškami, proste ako sa zžili s aktuálnou krízovou situáciou. S našim dvorným kameramanom a video-producentom sme si telefonicky vymysleli scenár na klip, naposielal som mu domáce zábery od kolegov a tak za tri dni vznikla celá skladba aj klip úplne bez to aby sme sa stretli a zároveň sa mohli nakaziť. Aj to prináša táto doba. Teším sa že je to už za mnou, keďže tieto rýchlovky ťa oberú o kopec energie, no prinesú aj veľa zábavy, ale aj vnútorného stresu, kde riešim sám so sebou, či to má alebo nemá zmysel a či sa na to radšej nevykašlem. Nakoniec vždy vyhrá moje pozitívne ja a keď vidím, že sa ľudia z výsledku tešia, tak sa teším aj ja, že som spravil niečo pozitívne aj v týchto ťažkých časoch.“

Vážime si prácu všetkých lekárov, zdravotníkov a pracovníkov v zdravotníckych zariadeniach, preto ušetrené peniaze za štúdio a videoklip posielame na ich podporu a vyzývame aj ostatných na pomoc pre slovenské zdravotnícke zariadenia: https://ktopomozeslovensku.sk/

Zdroj: Martin Hlavatý

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Tomy Kotty je späť. Novinka Spálňa sôch je však viac, než len predzvesť nového albumu

Tomy Kotty je späť. Novinka Spálňa sôch je však viac, než len predzvesť nového albumu

Priznáva, že dostať sa z bludného kruhu závislosti mu pomohla aj láska k hudbe. Boli …