štvrtok - 18. apríla, 2024
, Navštevuje vaše dieťa moderne zmýšľajúcu školu?

Navštevuje vaše dieťa moderne zmýšľajúcu školu?

V septembri si už tradične sadajú žiaci do svojich školských lavíc v očakávaní, čo im ďalší školský rok prinesie. Školy, žiaci i učitelia sa opäť môžu tešiť na ďalší, v poradí už tretí ročník súťaže Úsmev pre strom, ktorý tradične odštartuje jesenným zberom papiera a výsadbou drevín v areáloch škôl po celom Slovensku.

Environmentálny projekt Úsmev pre strom štartuje už v poradí tretí ročník súťaže. Eko projekt sa každým rokom teší väčšej obľube nielen zo strany škôl po celom Slovensku, ale i rodičov a mladej generácie. Práve žiaci základných a stredných škôl prostredníctvom projektu vytvárajú zo svojho mesta zdravšie miesto pre život. Počas celého školského roka poctivo zbierajú papier, myšlienku dôležitosti recyklácie šíria aj vo svojom okolí a v neposlednom rade prispievajú k zelenším areálom škôl. Projekt svojím edukačným charakterom rozvíja ich povedomie o životnom prostredí, dôležitosti chrániť ho a starať sa oň. V minulom školskom roku sa počet ekologicky zmýšľajúcich škôl takmer zdvojnásobil a projekt sa tak rozšíril do mnohých kútov Slovenska. 58 moderne zmýšľajúcim školám sa napokon úspešne podarilo zachrániť vyše 8 000 stromov.

Projekt prináša niekoľko inovácií aj v tomto školskom roku. V nepovinnej aktivite sa žiaci a učitelia popasujú s aktuálnou témou „Negatívny vplyv čiernych skládok na život v lese“, ktorú budú môcť oživiť a predstaviť svojim spolužiakom, rodičom a verejnosti prostredníctvom výtvarných prác, 3D modelov, projektov alebo esejí. Práce bude môcť verejnosť obdivovať na vyhodnotení súťaže s názvom Stromy vo vašich rukách opäť v júni, kedy organizátori predstavia mená výhercov.

Deti si dopad svojich rozhodnutí na životné prostredie uvedomujú i vďaka súťaži projektu Úsmev pre strom, ktorá im prináša mnoho odpovedí na ich otázky. Vysvetľuje prečo je dôležité sa o životné prostredie starať a prináša riešenia, ako ho spoločne môžeme svojou malou troškou zveľadiť a zároveň skvalitniť,“ uviedla koordinátorka environmentálnej výchovy jednej z víťazných škôl.

Vďaka projektu malí i veľkí nezabúdajú, že separovaním papiera a následnou recykláciou sa podieľajú na záchrane stovky či tisícky stromov, zelených oáz, ktoré neslúžia len ako miesto oddychu či ako domov mnohých zvierat a rastlín. Vďaka stromom dýchame čistejší vzduch. Cieľom tretieho ročníka súťaže je podnietiť mladú generáciu k inovatívnym myšlienkam, tvorbe riešení či vyjadrení svojich postojov prostredníctvom výtvarných diel alebo písaných projektov na tému, ktorá v súčasnosti trápi mnohé krajiny. Ak vám životné prostredie nie je ľahostajné, pripojte sa i vy k ekologicky zmýšľajúcim školám, ktoré spája heslo: „I keď sme malí, naše činy sú veľké“. Viac informácií o projekte nájdete na: www.usmevprestrom.sk.

Foto: Pixabay.com

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *