utorok - 18. júna, 2024
SNM, Navštíviť SNM počas Noci múzeí a galérií sa oplatí. Návštevníkov čaká špeciálny program

Navštíviť SNM počas Noci múzeí a galérií sa oplatí. Návštevníkov čaká špeciálny program

Netradičná noc, plná nových poznatkov, aktivít i zábavy čaká návštevníkov Slovenského národného múzea v Martine počas Noci múzeí a galérií. Na sobotu 13. mája 2023 pripravili program tri jeho zložky – Etnografické múzeum, Múzeum Andreja Kmeťa a Múzeum kultúry Čechov na Slovensku.

Múzeá svoje brány zatvoria neskôr ako obyčajne. Všetky tri môžete navštíviť v rámci jednej zakúpenej vstupenky od 16.00 do 23.00 hod. (posledný vstup o 22.30 hod.).

Etnografické múzeum

Naša krajina je posiata kamennými stredovekými hradmi a na území Turčianskej kotliny ich nájdete hneď niekoľko. Týchto kamenných strážcov Vám predstavíme práve cez Noc múzeí a galérií, počas ktorej otvoríme o 16.30 hod. výstavu Hrady Turca. Výstava realizovaná v spolupráci s mestom Martin priblíži návštevníkom hrady nášho regiónu a oživí ich niekdajšiu podobu. Prostredníctvom modelov, fotografií, zaujímavých informácií a dobových predmetov sa ocitnete na Znievskom, Blatnickom, Sklabinskom a na Sučianskom hrade.

Život v stredoveku Vám predvedú aj členovia a členky skupiny Kompánia z Turca. V ich podaní sa oboznámite s výcvikom vojenskej jednotky, lukostreľbou, vybavením stredovekej kuchyne, dozviete sa viac o stolovaní šľachtica, historických zbraniach, vyskúšate si písanie so stredovekým pisárom a pripravené budú aj hry pre deti.

Múzejná noc má zvláštnu moc – a preto na jeden večer v podaní Folklórneho súboru Lysec ožijú figuríny vo vitrínach expozície Človek a odev (19.30 hod.), členky súboru sa vyberú na výlet do múzea a spolu s nimi budete môcť zažiť prehliadku časti expozície (17.30, 21.30 hod.). Ak Vám z toho všetkého bude do skoku, nové kroky Vás naučia v tanečnej škole (18.30, 20.30 hod.).

Počas celého trvania podujatia v Etnografickom múzeu budú prebiehať tvorivé dielne či burza kníh.

Múzeum Andreja Kmeťa

Neživú prírodu priblíži výučba ryžovania zlata a výstavka minerálov zberateľa Ľubomíra Balla (18.00 – 22.00 hod.).

Živá výstavka Potvory z našich potokov predstaví obyvateľov – bezstavovcov žijúcich v našich tečúcich vodách. Návštevníci si budú môcť z misky vytiahnuť živého vodného bezstavovca a preskúmať ho pod mikroskopom, pričom sa dozvedia informácie o ekológii a biológii daného druhu.

Počas programu od 16.00 do 21.30 hod. sa predstaví aj Chovná a záchranná stanica Nolčovo. Súčasťou prezentácie bude prednáška s besedou o zmysloch zvierat a záchrane zranených zvierat. Na prezentáciu zavítajú aj živé zvieratá – ježko, plch, sova, líška, had a hmyz.

Zoznámime Vás aj s aktuálne rastúcimi druhmi rastlín v prírode a nebude chýbať ani knižná burza.

Múzeum kultúry Čechov na Slovensku

Zastavte sa počas Noci múzeí a galérií v staromartinskej domácnosti manželov Horákovcov. Pri čaji Vám porozprávame o životných osudoch majiteľov domu – osobnej archivárky Tomáša G. Masaryka, historičky Anny Gašparíkovej-Horákovej a folkloristu, akademika Jiřího Horáka. Predstavíme Vám výstavu Pod krídlami Sokola a pre najmenších prečítame rozprávku.

vstupné:

deti do 6 rokov: zadarmo

žiaci, študenti, seniori: 3 €

dospelí: 6 €

SNM, Navštíviť SNM počas Noci múzeí a galérií sa oplatí. Návštevníkov čaká špeciálny program

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Zdroj: Milena Kiripolská, SNM Martin

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …