pondelok - 22. apríla, 2024
najlepšie zubné pasty, Nemáte čas na čistenie? Zdraviu a kráse zubov môžu prospieť superpotraviny
ilustračné foto: Aleksandr Rybalko/Shutterstock.com

Nemáte čas na čistenie? Zdraviu a kráse zubov môžu prospieť superpotraviny

Vonkajšia vrstva našich zubov pozostáva z najtvrdšieho materiálu, ktorý naše telo vytvára: zubnej skloviny. Zuby preto vydržia počas života veľa stresu, mechanického aj iného poškodenia. Avšak nadmerná konzumácia cukru, príliš veľa kyselín v potravinách a nápojoch alebo nedostatok starostlivosti o zuby sú príkladmi vplyvov, ktoré môžu zuby poškodiť.

Na druhú stranu existujú superpotraviny, ktoré môžu zdraviu a kráse vašich zubov len a len prospieť.

Čo sú to superpotraviny?

Kvalitná zelenina a iné superpotraviny nie sú dobré len pre zdravie zubov a ďasien. Takto definované zdravé potraviny prospievajú nášmu imunitnému systému, tráveniu, nervovej sústave a zdraviu vôbec. Mimochodom, tieto energeticky bohaté potraviny tiež chutia lahodne. Chrumkavá zelenina, čerstvé šaláty, orechy a bobule sú pre telo a chuťové poháriky vždy pochúťkou.

Superpotraviny sú teda potraviny, ktoré sa vyznačujú vysokým obsahom zdravých živín. Ľudský organizmus potrebuje vitamíny, minerály, stopové prvky a balastné látky, aby mohol zdravo a efektívne fungovať. Pre naše zdravie sú nevyhnutné aj kvalitné sacharidy, bielkoviny a tuky. A práve všetky tieto zložky nájdete v spomínaných superpotravinách.

Príklady miestnych superpotravín sú:

  • Ľanové semienka s množstvom bielkovín a omega-3 mastnými kyselinami.
  • Vlašské orechy s mono a polynenasýtenými mastnými kyselinami.
  • Modré ovocie ako čučoriedky alebo baza obsahujú antioxidanty.
  • Ovos ako dodávateľ železa, bielkovín a sacharidov.
  • Rôzne druhy kapusty pre množstvo dôležitých vitamínov, minerálov a stopových prvkov.
  • Exotickými zástupcami superpotravín sú napríklad avokádo, bobule açai, chia semienka alebo bobule goji.

Prečo sú superpotraviny dôležité pre zdravie vašich zubov?

Ľudský organizmus v zásade nie je stvorený na konzumáciu vysoko spracovaných potravín. Rafinovaný cukor, biele pečivo, limonády, príliš mastné jedlá a príliš kyslé nápoje spôsobujú telu trvalé škody na mnohých rôznych úrovniach.

V neposlednom rade je to zdravie zubov a ďasien, ktoré týmito potravinami trpí. Kyselina a cukor napádajú sklovinu, zubný kazvýsledkom je rozšírený problém. Ak telo absorbuje príliš málo vitamínov a stopových prvkov, ktoré mimichodom nájdete aj v zdravých bylinkách, imunitný systém trpí a telo sa stáva zraniteľným voči inváznym patogénom.

Priame dôsledky nezdravej stravy a nedostatočnej starostlivosti o chrup možno za určitých okolností pociťovať aj takto: usadeniny na zuboch sú často zodpovedné za vznik paradentózy, pričom zápal ďasien môže mať ďalekosiahle zdravotné následky.

Našťastie príznaky nedostatku vitamínov, ako je skorbut, sa v súčasnosti stali zriedkavými. V našich zemepisných šírkach je prísun vitamínu C veľmi dobre zaistený. Krvácanie ďasien a strata zubov sú tak, aspoň z tohto dôvodu, do značnej miery minulosťou.

Pravidelná starostlivosť o chrup a prehliadky sú základ

Superpotraviny sú pri údržbe vašich zubov a zdraví tela veľkou pomôckou. Na kompletné čistenie ústnej dutiny ale musíte ešte stále používať tie najlepšie zubné pasty.

Preventívne opatrenia sú oveľa príjemnejšie ako ošetrenia nevyhnutné kvôli zničeným zubom. Dôkladné čistenie zubov aspoň dvakrát denne, vyhýbanie sa sladeným nápojom a vychutnávanie si lahodných superpotravín so všetkou ich silou prispieva k zdraviu zubov z dlhodobého hľadiska.

A ak nám neveríte, prax a žiarivý úsmev budú pre vás najlepším dôkazom 🙂 Nikto nie je predsa dostatočne oblečený, ak nenosí na tvári krásny úsmev.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

záhradné ploty, Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Stavba oplotenia sa neustále vyvíja a prichádza s novými trendmi a inováciami. S narastajúcim dôrazom …