streda - 24. apríla, 2024
, Nová žilinská cyklotrasa ponesie meno po T. G. Masarykovi
Ilustračné foto

Nová žilinská cyklotrasa ponesie meno po T. G. Masarykovi

Novú cyklotrasu, ktorá prepojí sídliská Solinky a Vlčince, sa mesto Žilina rozhodlo pomenovať pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa po jeho prvom prezidentovi Tomášovi Garrigue Masarykovi.

Podľa primátora Žiliny Igora Chomu bol Masaryk medzi Slovákmi i Čechmi veľmi obľúbený, o čom svedčí aj jeho familiárne pomenovanie „tatíček“ Masaryk.

„Zaslúžil sa o vznik spoločného štátu, ktorý vybudoval na základoch a ideáloch politickej plurality, úsilia o sociálnu spravodlivosť a vzájomný rešpekt. Naučil oba naše národy žiť v demokracii. Ako prejav úcty k tejto výraznej osobnosti sme sa rozhodli pomenovať po nej nový úsek cyklotrasy a aj takýmto spôsobom zvýšiť povedomie o našich dejinách,“ uviedol Choma.

S budovaním cyklotrasy sa začne na začiatku júla. Mesto na ňu získalo dotáciu vo výške 176.614 eur z eurofondov prostredníctvom operačného programu IROP. Ďalších 9295 eur financuje mesto z vlastného rozpočtu. Z vlastných zdrojov samospráva tiež hradí výstavbu chodníka pre peších v hodnote viac ako 76.000 eur. Cyklistická komunikácia sa bude stavať v dvoch úsekoch.

„Prvý krátky úsek na Centrálnej ulici prepojí novú cyklocestu s existujúcou cyklotrasou H2 pri lávke pre peších, oddeľujúcu sídlisko Solinky od sídliska Hliny VI. Druhý úsek bude vybudovaný od hlavného vchodu do Lesoparku Chrasť po otočku trolejbusov na sídlisku Vlčince,“ uviedol vedúci odboru projektov EÚ Mestského úradu (MsÚ) v Žiline Milan Lipka

Dĺžka nového vybudovaného úseku bude približne 655 metrov.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Saténové ruky, Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Medzi novinkami projektu festHUDOBNE tento rok vyniká slovenská rocková skupina Saténové ruky. Ich hudobný štýl …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *