nedeľa - 19. mája, 2024
, Nové poplatky za odpad

Nové poplatky za odpad

Mestá musia od 1. januára 2016 vyberať podľa zákona od občanov pri odovzdávaní drobného stavebného odpadu do zberného dvora poplatok. Táto úprava sa týka výhradne odpadu, ktorý vzniká pri stavebných či rekonštrukčných prácach.

Prijatím nového zákona č 79/2015 Z. z. o odpadoch vznikla pre obec povinnosť od 1. januára 2016 zaviesť množstvový zber na drobný stavebný odpad a zároveň stanoviť  sadzbu poplatku za kilogram v závislosti od nákladov, ktoré má na jeho likvidáciu. Za drobný stavebný odpad je považovaný odpad, ktorý vzniká pri prácach na nehnuteľnostiach ako sú domy, byty, chaty, rôzne prístavby, ploty a podobne. Medzi jednotlivé druhy stavebného odpadu patria napríklad betón, tehly, obkladačky, dlaždice, či keramika a ich zmesi. V prípade, že sa takýchto materiálov budete chcieť zbaviť, musíte ich zaniesť do zberného dvora spoločnosti Brantner Fatra, s. r. o., kde pri odovzdaní zaplatíte 0,026 eura za kilogram priamo do pokladne. Pri uplatňovaní tohto poplatku nie je možné udeliť žiadne výnimky či oslobodenia.

Samozrejme, stále platí, že v prípade, ak obyvateľ mesta Martin predloží pri vstupe do zberného dvora svoj občiansky preukaz, odovzdanie objemného odpadu je do 500 kg zdarma.

Autor: Michaela Černeková
Foto: Pixabay.com

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *