utorok - 16. apríla, 2024
, Novinkou turistickej sezóny na Oravskej lesnej železnici je Remeselný dom
Foto: oravskemuzeum.sk

Novinkou turistickej sezóny na Oravskej lesnej železnici je Remeselný dom

Hlavnú letnú turistickú sezónu na Oravskej lesnej železnici otvoria už túto nedeľu 12. mája. Návštevníkov povozí parná lokomotíva Gontkulák a zabaví bohatý sprievodný program. Novinkou sezóny bude Remeselný dom, ktorý slávnostne sprístupnia nielen ako zázemie pre turistov, ale najmä ako interaktívny priestor pre milovníkov remesla.

Novinkou sezóny bude remeselný dom

„Interiér objektu Remeselného domu bude venovaný domáckej a remeselnej výrobe, ktorá je charakteristická hlavne pre región Oravy. Návštevníci v ňom budú môcť získať prehľad o domáckych a remeselných činnostiach nášho regiónu, to znamená mlynárstvo, kováčstvo, hrnčiarstvo, šindliarstvo, debnárstvo, košikárstvo a tak ďalej. Remeslá chceme prezentovať najmä v hlavnej letnej turistickej sezóne počas významných podujatí. Chceli by sme, aby sa návštevníci mohli do týchto remesiel aj interaktívne zapojiť, pretože pomaly vymierajú,“ povedala  riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková s tým, že Remeselný dom nebude expozíciou, ale skôr akýmsi interaktívnym priestorom.

Súčasťou podujatia bude aj krst knihy s názvom Na oravskom salaši, ktorá čitateľom priblíži, ako sa kedysi žilo a tiež valašskú kultúru a pastierstvo na Orave. Sprievodný program sa bude niesť v podaní hudobného vystúpenia ľudových súborov zo Slovenska a Poľska. Predstaví sa hudobná skupina Five Gentlemen, deti bude zabávať klaun.

Oravská lesná železnica je otvorená celoročne okrem apríla

Oravská lesná železnica je otvorená celoročne okrem apríla, keď celú železnicu aj jej trať pripravujú na hlavnú letnú sezónu. Kedysi slúžila na prevážanie dreva, dnes vozí turistov. Návštevnosť v minulom roku bola podľa riaditeľky pomerne vysoká. Navštívilo ju viac ako 44.000 ľudí, najviac prišlo v júli a auguste. „Prichádzajú k nám nielen ,fajnšmekri‘, ktorí majú radi vláčiky a železnicu, ale najmä rodiny s deťmi. Pripravujeme rôzne tematicky a interaktívne zamerané programy, napríklad rozprávkový vláčik či hubárske popoludnie. Tešíme sa na každého návštevníka, ktorý k nám príde,“ uzavrela Jagnešáková.

Otvorenie hlavnej letnej turistickej sezóny sa uskutoční v nedeľu 12. mája o 12.00 h v areáli stanice Tanečník na Oravskej lesnej železnici v Oravskej Lesnej.

Zdroj: TASR

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …