štvrtok - 18. júla, 2024
, Novorodenecké oddelenie má prírastok. Dych bábätiek strážia nové monitory

Novorodenecké oddelenie má prírastok. Dych bábätiek strážia nové monitory

Pokojný spánok bábätiek na novorodeneckom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina strážia dva nové monitory pre kontrolu dychu. Monitorujú dýchanie dieťaťa a pokiaľ príde k jeho zlyhaniu, upozornia na to zvukovým a svetelným signálom. „Používame ich na observačnom boxe, či na fototerapii, kde je nutnosť monitorovať každé dieťa. Používame ich aj u rizikových detí, ale aj u mamičiek na izbách, nakoľko si ich od narodenia bábätka vyžadujú, aby mali istotu, že bábätko bude v poriadku,“ povedala primárka oddelenia Katarína Jackuliaková.

Oddeleniu ich vďaka projektu Mamička dýcham, ktorý spustili v roku 2008, odovzdala mimovládna nezisková organizácia Nadácia Križovatka. „Cieľom je, aby bolo monitorom dychu vybavené každé lôžko pre novorodencov a dojčatá. Druhou časťou poslania projektu je zriaďovanie a prevádzka výpožičných miest pri novorodeneckých a pôrodníckych oddeleniach nemocníc, kde si rodičia narodených detí môžu pri odchode domov monitor požičať, aby aj doma mohli pokojne spať s vedomím, že dych ich dieťatka stráži monitor dychu, vysvetlila riaditeľka nadácie Táňa Tomasch.

, Novorodenecké oddelenie má prírastok. Dych bábätiek strážia nové monitory

Novorodenecké oddelenie v súčasnosti disponuje 25 monitormi dychu. Na zlepšenie ošetrovateľskej starostlivosti by ich potrebovali ešte 20. „Zariadenie je veľmi často využívané aj v rámci ošetrovateľskej starostlivosti nielen u nedonosených alebo rizikových novorodencov, ale aj u fyziologických, kedy sestričky popri svojej činnosti nemôžu obsiahnuť každú izbu s fyziologickým novorodencom, nakoľko na inej izbe kúpu, prebaľujú, ošetrujú a keby sme mali monitorom ošetreného každého novorodenca, mohli by sa bezpečnejšie pohybovať po celom oddelení,“ doplnila vedúca sestra oddelenia Amálka Krkošková. Do dnešného dňa zapožičalo oddelenie rodičom domov 1.372 monitorov.

Viera Jurčiová, hovorkyňa FNsP Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *