sobota - 22. júna, 2024
, Novozvolený primátor Žiliny sa ujal svojej funkcie
Primátor Peter Fiabáne pri podpise do pamätnej knihy.

Novozvolený primátor Žiliny sa ujal svojej funkcie

Novozvolený primátor mesta Žilina Peter Fiabáne sa v pondelok 3. decembra 2018 ujal funkcie na ustanovujúcom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Žiline. Sľub poslanca zároveň zložilo 29 z 31 poslancov, medzi nimi aj Igor Habánik (koalícia OĽaNO, SaS, OKS, NOVA), ktorý nahradil Fiabáneho.

Poslanci schválili aj plat nového primátora vo výške 3378 eur. Fiabáneho poďakovanie smerovalo nielen k Igorovi Chomovi, ktorý po ôsmich rokoch opustil funkciu primátora mesta, ale aj ku všetkým, ktorí prispeli k rozvoju Žiliny. „Potreboval som odovzdať svoje posolstvo poslancom MsZ, že moje nastavenie je spolupracovať a hľadať všade konsenzus. Aby sme prestali riešiť žabomyšie vojny a začali sme naozaj riešiť problémy nášho mesta,“ povedal Fiabáne.

Zdôraznil, že problémov nie je málo. „Či je to doprava, parkovanie, sociálna oblasť, rozvoj športovísk, rozvoj školstva, zelené, čistejšie, krajšie mesto. Mojou ambíciou je po dôkladnom zoznámení sa s fungovaním mestského úradu pripraviť pre poslancov predstavu rozvoja mesta na najbližšie štyri roky. A chcem pristúpiť k tomuto návrhu veľmi korektne, aby tam boli zakomponované aj ich predstavy a návrhy. Mojou snahou bude, aby sme tam mali to podstatné, čo treba v Žiline v najbližších štyroch rokoch riešiť,“ podotkol nový žilinský primátor.

Na pôde MsZ v Žiline sú podľa jeho slov štyri poslanecké kluby. Klub siedmich poslancov ešte z predchádzajúceho zastupiteľstva. Potom novo kreovaný Spojený poslanecký klub, v ktorom je desať poslancov. Ide o zástupcov politických strán, plus noví, mladší poslanci. Potom je to klub Iná Žilina so šiestimi poslancami. V klube Silná Žilina sú štyria poslanci a nakoniec sú to štyria nezaradení poslanci bez klubovej príslušnosti. „To zloženie mi dáva nádej do budúcnosti, že budeme vedieť spolupracovať. A je na poslancoch, ako tú ponúknutú ruku odo mňa prijmú,“ dodal Fiabáne.

V novom MsZ tvoria absolútnu väčšinu nezávislí poslanci, ktorých je 24. Štyria poslanci zastupujú koalíciu OĽaNO, SaS, OKS, NOVA a po jednom poslancovi majú KDH, Smer-SD a Spolu – občianska demokracia.

Vyjadrenie nového primátora Žiliny, Petra Fabiáneho:

Zdroj a foto: TASR, mesto Žilina

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …