štvrtok - 23. mája, 2024
, Nový analyzátor materského mlieka pomôže bábätkám zvýšiť imunitu

Nový analyzátor materského mlieka pomôže bábätkám zvýšiť imunitu

Neonatologická klinika Univerzitnej nemocnice v Martine (UNM) v rámci skvalitňovania poskytovanej zdravotnej starostlivosti o predčasne  narodené deti  začala realizovať analýzu  zloženia materského mlieka. Ambasádorkou projektu zlepšovania imunity u detí prostredníctvom správnej výživy je olympionička Anastasia Kuzminová, ktorá v stredu 22. marca prišla slávnostne odovzdať analyzátor materského mlieka MIRIS Neonatologickej klinike UNM.

Výborne personálne obsadené i prístrojovo vybavené pracovisko Neonatologickej kliniky UNM hodnotia matky vysoko pozitívne nielen kvôli profesionálnemu prístupu, ale aj empatií personálu, ktorá je rovnako dôležitá ako odbornosť. Od 22. marca je oddelenie obohatené o ďalší veľkorysý dar – analyzátor materského mlieka MIRIS od spoločnosti Nutricia, s.r.o. Čím je tento prístroj pre oddelenie dôležitý priblížil v rozhovore Mirko Zibolen, prednosta Neonatologickej kliniky UNM.

Matka a jej dieťa tvoria neoddeliteľnú jednotku, ich prepojenie je mimoriadne dôležité hlavne v kritických situáciách, medzi ktoré patrí aj predčasné narodenie dieťaťa. Jeho záchrana si vyžaduje v prvých týždňoch až mesiacoch života komplexnú intenzívnu zdravotnú starostlivosť. Dojčenie a materské mlieko je u týchto detí nenahraditeľné, poskytuje im optimálnu výživu a vytvára ideálne podmienky na rast a vývoj. Zabezpečuje ochranu pred infekciami, znižuje výskyt alergických ochorení a podporuje budovanie imunity. Okrem toho dlhodobo pozitívne ovplyvní zdravie dieťaťa v budúcnosti.

V posledných rokoch zaznamenávame nárast chvíľami až „epidémiu“, predčasných pôrodov. Starostlivosť o extrémne nezrelé deti je mimoriadne náročná. Zásadným problémom týchto detí nie je, ako sa mnohí domnievajú, nízka telesná hmotnosť. Limituje ich nezrelosť všetkých orgánov, životných funkcií aj imunitnej výbavy. Výživa je jedným z rozhodujúcich faktorov, ktorý určuje prognózu predčasne narodených detí.

S ohľadom na ich zrelosť a mimoriadne vysoké nároky je výživa samotným materským mliekom nedostatočná. „Pre správny psychomotorický vývoj, rast a budovanie imunity je nesmierne dôležité, aby dieťa dostávalo takú výživu, ktorá splní všetky jeho potreby. Preto je nevyhnutné u predčasne narodených detí materské mlieko dlhšiu dobu obohacovať predovšetkým o bielkoviny, ako aj minerály, vitamíny a iné látky. Vďaka novému prístroju MIRIS bude mať ošetrujúci personál na Neonatologickej klinike UNM podrobnú informáciu o zložení mlieka konkrétnej matky, ktorá im umožní zvoliť individuálny prístup a vhodnými prídavkami prispôsobiť materské mlieko tak, aby čo najlepšie vyhovovalo potrebám dieťaťa,“ uviedol Mirko Zibolen.

Odovzdávania daru – analyzátora MIRIS sa na Naonatologickej klinike v Martine zúčastnila aj naša olympionička Anastázia Kuzminová. „Uvedomujem si dôležitosť imunity, dojčila som rok a pol a viem, že nič dôležitejšie z pohľadu zdravej výživy som pre dieťa urobiť nemohla. Imunita je základ zdravia a to potrebujeme nielen pri športe, ale pre celý život. Aj dnes robím všetko, aby som deťom cez pohyb, otužovanie a stravu urobila maximum pre imunitný tréning.“ Aj z týchto dôvodov sa Anastázia Kuzminová rozhodla podporiť projekt zlepšovania imunity u detí prostredníctvom správnej výživy. Aký je jej pohľad na analyzátor materského mlieka objasnila v rozhovore.

zdroj: UNM

foto: redakcia

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *