piatok - 30. septembra, 2022
, O slovenský rekord v chôdzi s bielou palicou sa pokúšali aj v Martine a Žiline

O slovenský rekord v chôdzi s bielou palicou sa pokúšali aj v Martine a Žiline

Počas dvoch dní, v piatok a sobotu 23. až 24. septembra ste mohli v uliciach slovenských miest stretnúť dobrovoľníkov a prispieť ľubovoľnou čiastkou tým, ktorí to naozaj potrebujú – nevidiacim a slabozrakým a získať bielu pastelku. Verejná zbierka neobišla ani Martin a Žilinu. 

Martin
V piatok 23. septembra sa v čase od 10.00 hod. – 17.00 hod. mohli na Divadelnom námestí Martinčania zapojiť do nového slovenského rekordu. Tým bolo prejsť s bielou palicou a so zakrytými očami trať dlhú 15 m. Trať bola lemovaná po ľavej ruke „zátarasou“, ktorá bola vytvorená z papierových bielych pasteliek. Úlohou bolo prejsť tento úsek rozdelený na 2 úseky v dĺžke 7,5 metra. Počet účastníkov a teda aj prejdené metre sledoval a zapisoval na každom stanovišti komisár pokusu o rekord. Tým komisárom bola majsterka sveta v naturálnej kulturistike Katarína Tomášová. Martinčania si mohli skúsiť písať v Braillovom písme, zahrať si hry pre nevidiacich alebo sa pozrieť ako svet vnímajú nevidiaci a slabozrakí vďaka okuliarom, ktoré simulovali rôzne zrakové postihnutia. Počas celého dňa bolo možné odovzdať svoje staré nepoužívané okuliare.

Ako prebiehala verejná zbierka v Martine?

Žilina
V Žiline sa do celoslovenského rekordu v chôdzi s bielou palicou a zakrytými očami zapojilo celkom 160 ľudí. Okrem celoslovenského rekordu sa v Žiline mohli záujemcovia zapojiť do lúštenia MAXI krížovky so známymi športovcami zo Žiliny a okolia. Deti ale aj dospelí si mohli vyskúšať poslepiačky spoločenské hry ako šach, Človeče nehnevaj sa alebo puzzle. Okrem hier mohli Žilinčania nahliadnuť ešte viac do sveta nevidomých a slabozrakých pomocou prezentácie kompenzačných a optických pomôcok.

O svete nevidomých a slabozrakých sa mohli ľudia dozvedieť aj v Žiline:

Biela pastelka je symbolom neviditeľných línií, symbolom sveta nevidiacich, príležitosťou k prejaveniu ľudskej ušľachtilosti a solidarity. Pomáha hľadať riešenia v často ťažkých situáciách, kreslí bielu čiaru na tmavej ceste. Výber farebného papiera na zviditeľnenie bielych línií symbolizuje existenciu možností riešenia situácií nevidiacich a slabozrakých ľudí. Biela pastelka znamená svetlo, keď okolo je tma.

Foto: redakcia Rádia Rebeca, Jana Mihalovičová

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Odkazy III., Odkazy III. koncert venovaný spomienke na Alicu Masarykov je za nami. Ako sa vydaril?

Odkazy III. koncert venovaný spomienke na Alicu Masarykov je za nami. Ako sa vydaril?

Dňa 17. septembra 2022 sa v rámci projektu Odkazy III. uskutočnil koncert klasickej hudby venovaný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *