utorok - 23. júla, 2024
, O slovenský rekord v chôdzi s bielou palicou sa pokúšali aj v Martine a Žiline

O slovenský rekord v chôdzi s bielou palicou sa pokúšali aj v Martine a Žiline

Počas dvoch dní, v piatok a sobotu 23. až 24. septembra ste mohli v uliciach slovenských miest stretnúť dobrovoľníkov a prispieť ľubovoľnou čiastkou tým, ktorí to naozaj potrebujú – nevidiacim a slabozrakým a získať bielu pastelku. Verejná zbierka neobišla ani Martin a Žilinu. 

Martin
V piatok 23. septembra sa v čase od 10.00 hod. – 17.00 hod. mohli na Divadelnom námestí Martinčania zapojiť do nového slovenského rekordu. Tým bolo prejsť s bielou palicou a so zakrytými očami trať dlhú 15 m. Trať bola lemovaná po ľavej ruke „zátarasou“, ktorá bola vytvorená z papierových bielych pasteliek. Úlohou bolo prejsť tento úsek rozdelený na 2 úseky v dĺžke 7,5 metra. Počet účastníkov a teda aj prejdené metre sledoval a zapisoval na každom stanovišti komisár pokusu o rekord. Tým komisárom bola majsterka sveta v naturálnej kulturistike Katarína Tomášová. Martinčania si mohli skúsiť písať v Braillovom písme, zahrať si hry pre nevidiacich alebo sa pozrieť ako svet vnímajú nevidiaci a slabozrakí vďaka okuliarom, ktoré simulovali rôzne zrakové postihnutia. Počas celého dňa bolo možné odovzdať svoje staré nepoužívané okuliare.

Ako prebiehala verejná zbierka v Martine?

Žilina
V Žiline sa do celoslovenského rekordu v chôdzi s bielou palicou a zakrytými očami zapojilo celkom 160 ľudí. Okrem celoslovenského rekordu sa v Žiline mohli záujemcovia zapojiť do lúštenia MAXI krížovky so známymi športovcami zo Žiliny a okolia. Deti ale aj dospelí si mohli vyskúšať poslepiačky spoločenské hry ako šach, Človeče nehnevaj sa alebo puzzle. Okrem hier mohli Žilinčania nahliadnuť ešte viac do sveta nevidomých a slabozrakých pomocou prezentácie kompenzačných a optických pomôcok.

O svete nevidomých a slabozrakých sa mohli ľudia dozvedieť aj v Žiline:

Biela pastelka je symbolom neviditeľných línií, symbolom sveta nevidiacich, príležitosťou k prejaveniu ľudskej ušľachtilosti a solidarity. Pomáha hľadať riešenia v často ťažkých situáciách, kreslí bielu čiaru na tmavej ceste. Výber farebného papiera na zviditeľnenie bielych línií symbolizuje existenciu možností riešenia situácií nevidiacich a slabozrakých ľudí. Biela pastelka znamená svetlo, keď okolo je tma.

Foto: redakcia Rádia Rebeca, Jana Mihalovičová

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *