štvrtok - 28. marca, 2024
, O Medzinárodnom dni Dunaja z archívu Slovenskej národnej knižnice v Martine

O Medzinárodnom dni Dunaja z archívu Slovenskej národnej knižnice v Martine

Naša najväčšia rieka a druhá najdlhšia európska rieka, pretekajúca 10 štátmi Európy. Tajomný, pomalý aj dravý. Niekedy čistučko priezračný prinášajúci život, inokedy kalný, hukotajúci a desivo mútny, prinášajúci smrť. Nemecký, rakúsky, srbský, bulharský, maďarský, rumunský, ukrajinský, chorvátsky, moldavský ale aj náš Dunaj slávi 29. júna svoj medzinárodný deň.

, O Medzinárodnom dni Dunaja z archívu Slovenskej národnej knižnice v Martine

Danubii Fluminis (ab urbe Lentia usq et ultra Bydenam … fluviis delineati) Pars media, in qua Hungaria, Sclavonia, Bosnia, Dalmatia et Servia cum vicinis aliis Regionibus accurate describuntur a Ioh. (sign. SLB 579)

Ručne kolorovaná medirytina mapy Uhorska, Danubii Fluminis vydaná okolo roku 1700, vyznačuje tok Dunaja od mesta Linz v Rakúsku až za mesto Vidin v Bulharsku. Mapa zobrazuje bývalé Uhorsko, Balkánske štáty a časť okrajových štátov. V spodnej časti je vyznačená mierka s legendou mapy. Autorom mapy je nemecký kartograf J. B. Homann (1663-1724), po jeho smrti mapy vydával jeho syn J. Ch. Homann so spoločníkmi J. G. Ebersbergerom a J. M. Franzako pod značkou “Homannianos Heredes” – “Homanovi dedici”). Postupne sa stáva najvýznamnejšou nemeckou kartografickou spoločnosťou 18. storočia. V roku 1715 získava práva kráľovského kartografa a tiež člena kráľovskej Akadémie vied.

, O Medzinárodnom dni Dunaja z archívu Slovenskej národnej knižnice v Martine

Mapa Dunaja : Danubius Fluviorum Europae Princeps vyšla v Norimbergu v roku 1648
(Excudit Iacobus Sandrart, Chalcographus, sign. SLC 3085)

Okolo roku 1517 vydáva Reinhard Beck v Štrassburgu Hortus Sanitatis (Záhrada zdravia), najdôležitejšia a najpopulárnejšia lekárska kniha stredoveku. Obsahuje popisy a nákresy mnohých rastlín a zvierat a ich využitie aj na lekárske účely. V 164 kapitolách nájdeme 122 vyobrazení vtákov a 106 obrázkov rýb, ktoré dnes už ani nepoznáme aj s popismi, ako môžu poslúžiť v prospech ľudského zdravia.

Autor: Katarína Mažáriová
Foto: Slovenská národná knižnica v Martine

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Trópy v Turci, Trópy v Turci – exotické orchidey

Trópy v Turci – exotické orchidey

Jemná nádhera orchideí, fantastická pestrosť, rôznorodé farby a bizarné tvary kvetov ich právom zaraďujú k …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *