utorok - 23. júla, 2024
, O voľbu poštou požiadalo 1133 Žilinčanov
Foto: FB/Mesto Žilina

O voľbu poštou požiadalo 1133 Žilinčanov

O voľbu poštou vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky požiadalo mesto Žilina 1 133 Žilinčanov, ktorí majú trvalý pobyt na území mesta a zdržiavajú sa v zahraničí. V porovnaní s parlamentnými voľbami v roku 2016 je to o 660 voličov viac.  Návratná obálka, hlasovacie lístky a poučenie o spôsobe hlasovania boli odoslané na celkom
1 090 adries v zahraničí.

Najväčší záujem prejavili ľudia z Českej republiky, odkiaľ chce voľbu poštou využiť 421 Žilinčanov, z Veľkej Británie chce voliť 149 ľudí a z Nemecka 82. Na doručenie obálky s hlasovacími lístkami do Južného Sudánu musela samospráva dokonca využiť kuriérsku spoločnosť, keďže pošta do uvedenej krajiny nedoručuje. Medzi krajinami s najväčším počtom žiadateľov sú napríklad Švajčiarsko (44), Španielsko a USA (33), Francúzsko (32), Rakúsko (31), Holandsko (27), Nórsko (23), Írsko (22), Belgicko a Austrália (21), Kanada (19), Švédsko (15), Taliansko a Poľsko (14), Luxembursko (13), Dánsko (12), Fínsko (9), Maďarsko, Island a Spojené arabské emiráty (4). Tri a menej žiadostí smerovalo do krajín ako Japonsko, Maurícius, Estónsko, Malajzia, Mexiko, Taiwan, Nový Zéland, Portugalsko, India, Čína, Grécko, Azerbajdžan, Jordánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Cyprus, Haiti, Hong Kong, Indonézia, Izrael, Katar, Laos, Libéria, Litva., Maroko, Rusko, Thajsko, Uganda a Ukrajina.

Občania, ktorí sa budú v čase volieb nachádzať v Slovenskej republike, no mimo svojho trvalého bydliska a volebného okrsku, môžu do 10. februára požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu. Buď tak môžu urobiť písomne na poštovej adrese úradu alebo elektronicky. Osobne alebo prostredníctvom splnomocnenca je možné žiadať o preukaz najneskôr v posledný deň predo dňom konania volieb, teda 28. februára do 14.00 hod. v klientskom centre na Mestskom úrade v Žiline. Žiadosť o vydanie hlasovacieho preukazu musí obsahovať meno, priezvisko voliča, rodné číslo, štátnu príslušnosť, adresu trvalého pobytu a adresu na doručenie hlasovacieho preukazu.

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sa budú tento rok konať v sobotu 29. februára na celom území Slovenska. Volebné miestnosti sa otvoria o 7.00 hodine ráno a zatvoria o 22.00 hodine. V meste Žilina sa bude voliť v 79 volebných okrskoch.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …