piatok - 23. februára, 2024
, O voľbu poštou požiadalo 1133 Žilinčanov
Foto: FB/Mesto Žilina

O voľbu poštou požiadalo 1133 Žilinčanov

O voľbu poštou vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky požiadalo mesto Žilina 1 133 Žilinčanov, ktorí majú trvalý pobyt na území mesta a zdržiavajú sa v zahraničí. V porovnaní s parlamentnými voľbami v roku 2016 je to o 660 voličov viac.  Návratná obálka, hlasovacie lístky a poučenie o spôsobe hlasovania boli odoslané na celkom
1 090 adries v zahraničí.

Najväčší záujem prejavili ľudia z Českej republiky, odkiaľ chce voľbu poštou využiť 421 Žilinčanov, z Veľkej Británie chce voliť 149 ľudí a z Nemecka 82. Na doručenie obálky s hlasovacími lístkami do Južného Sudánu musela samospráva dokonca využiť kuriérsku spoločnosť, keďže pošta do uvedenej krajiny nedoručuje. Medzi krajinami s najväčším počtom žiadateľov sú napríklad Švajčiarsko (44), Španielsko a USA (33), Francúzsko (32), Rakúsko (31), Holandsko (27), Nórsko (23), Írsko (22), Belgicko a Austrália (21), Kanada (19), Švédsko (15), Taliansko a Poľsko (14), Luxembursko (13), Dánsko (12), Fínsko (9), Maďarsko, Island a Spojené arabské emiráty (4). Tri a menej žiadostí smerovalo do krajín ako Japonsko, Maurícius, Estónsko, Malajzia, Mexiko, Taiwan, Nový Zéland, Portugalsko, India, Čína, Grécko, Azerbajdžan, Jordánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Cyprus, Haiti, Hong Kong, Indonézia, Izrael, Katar, Laos, Libéria, Litva., Maroko, Rusko, Thajsko, Uganda a Ukrajina.

Občania, ktorí sa budú v čase volieb nachádzať v Slovenskej republike, no mimo svojho trvalého bydliska a volebného okrsku, môžu do 10. februára požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu. Buď tak môžu urobiť písomne na poštovej adrese úradu alebo elektronicky. Osobne alebo prostredníctvom splnomocnenca je možné žiadať o preukaz najneskôr v posledný deň predo dňom konania volieb, teda 28. februára do 14.00 hod. v klientskom centre na Mestskom úrade v Žiline. Žiadosť o vydanie hlasovacieho preukazu musí obsahovať meno, priezvisko voliča, rodné číslo, štátnu príslušnosť, adresu trvalého pobytu a adresu na doručenie hlasovacieho preukazu.

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sa budú tento rok konať v sobotu 29. februára na celom území Slovenska. Volebné miestnosti sa otvoria o 7.00 hodine ráno a zatvoria o 22.00 hodine. V meste Žilina sa bude voliť v 79 volebných okrskoch.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …