sobota - 20. júla, 2024
, Obličková kalkulačka zisťuje stav obličiek Slovákov i Čechov

Obličková kalkulačka zisťuje stav obličiek Slovákov i Čechov

Celosvetovým mottom tohtoročného Svetového dňa obličiek, ktorý pripadne na štvrtok 12. marca 2015, je „Zdravé obličky pre všetkých“. Preto práve tento rok vdýchol B. Braun Avitum život službe, ktorá je dostupná skutočne pre všetkých. Projekt spoločnosti B. Braun Avitum „Obličková kalkulačka“ odštartoval svoju prevádzku.

Internetové stránky www.oblickova-kalkulacka.sk a www.ledvinova-kalkulacka.cz sú zamerané na prevenciu ochorenia obličiek a sú dostupné zadarmo, pre každého a odkiaľkoľvek. Nejde o náhradu lekárskeho vyšetrenia, ale môže to byť spôsob, ako rizikové skupiny k návšteve odborníka motivovať. „Vyplnenie 17 základných otázok zaberie testovanému maximálne 10 minút, ale ak mu kalkulačka spočíta vysoké riziko ochorenia obličiek, ktoré sa u lekára následne potvrdí, môže mu zlepšiť kvalitu života na dlhé roky, hovorí Stanislav Vojt, vedúci lekár dialyzačného strediska B. Braun Avitum v Senici a hlavný nefrológ pre Trnavský kraj.

Spoločnosť B. Braun Avitum sa dlhodobo venuje nielen liečbe ochorenia obličiek, ale aj prevencii. „Intenzívne sme sa zaoberali myšlienkou, ako dostať prevenciu ochorenia obličiek čo najbližšie k ľuďom. Presvedčiť verejnosť, že je potrebné sa o svoje obličky zaujímať a dať sa aspoň raz za čas vyšetriť, či už u praktického lekára alebo napríklad v rámci Svetového dňa obličiek, je niekedy veľmi zložité. Myšlienku sme preto v duchu príslovia „keď nejde hora k Mohamedovi, musí ísť Mohamed k hore“ otočili a orientačnú prevenciu sme posadili k ľuďom do počítačov,“ vysvetľuje filozofiu projektu Martin Kuncek, riaditeľ siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum. Aplikácia dokáže na základe analýzy rizikových faktorov orientačne spočítať riziko ochorenia obličiek.

Ovládanie kalkulačky je veľmi jednoduché. Po vstupe na stránku www.oblickova-kalkulacka.sk sa môže návštevník pomocou piktogramov a krátkych textov zoznámiť so základnými informáciami. Kliknutím na tlačidlo „spustiť kalkulačku“ potom otvorí už sám test. Najskôr vyplní základné telesné parametre ako vek, váha, výška a pohlavie. V druhej časti testu je potom 13 otázok analyzujúcich rizikové faktory. „Aby kalkulačku mohol vyplniť skutočne každý, pridali sme k niektorým otázkam malé „i“, teda symbol informácie. Ak by nebola pre niekoho otázka zrozumiteľná, nastaví sa myšou na toto „íčko“ a zobrazia sa mu vysvetľujúce a doplňujúce informácie k otázke,“ opisuje jednoduchosť kalkulačky Stanislav Vojt.

Zdroj: B. Braun Avitum

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *