utorok - 27. februára, 2024
, Obyvatelia Oravy protestujú proti zlej dopravnej situácii podpisovaním pohľadníc

Obyvatelia Oravy protestujú proti zlej dopravnej situácii podpisovaním pohľadníc

Obyvatelia Oravy chcú upozorniť premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) a ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd) na chýbajúcu rýchlostnú cestu R3 špeciálnymi pohľadnicami s tranzitnou tematikou. Za niekoľko dní ich podpísali tisíce nespokojných ľudí z troch desiatok oravských obcí a miest. Iniciátori akcie s dotknutými starostami a primátormi plánujú vyzbierať zhruba 100.000 pohľadníc a v máji ich doručiť na Úrad vlády SR a rezort dopravy.

Zobrazujú problematickú premávku

Podľa podpredsedu Žilinského samosprávneho kraja a iniciátora aktivity Igora Janckulíka je hlavnou myšlienkou upozorniť vládu a ministra dopravy na neplnenie programového vyhlásenia vlády v súvislosti s výstavbou R3 na Orave. „Nechceme robiť protestné akcie zablokovaním ciest, lebo je to zbytočné strpčovanie životov motoristom a ľuďom bývajúcim v okolí. Preto sme sa rozhodli ísť mierumilovnou cestou. Chcem však upozorniť na to, že toto je len prvý krok. Ak si minister dopravy a predseda vlády nevšimnú, že aj Orava je tu, ďalšie kroky už určite nebudú také mierumilovné ako doposiaľ,“ povedal. Doplnil, že ďalšie aktivity zatiaľ nebude konkretizovať.

Pohľadnice zobrazujú problematickú premávku a zlú dopravnú situáciu na oravských hlavných ťahoch. Do protestnej akcie sa zapojí takmer celý región. Obyvatelia môžu pohľadnice podpísať zväčša na obecných úradoch. K iniciatíve sa pripojili aj obce, ktoré neležia na trase budúcej rýchlostnej cesty. „Orava drží ako celok. Samosprávy si uvedomujú, že ak chceme prilákať turistov alebo ísť za prácou, potrebujeme dobré cesty,“ doplnil Janckulík.

, Obyvatelia Oravy protestujú proti zlej dopravnej situácii podpisovaním pohľadníc

 

Problémy neobchádzajú ani Dolný Kubín

Problémy so zhustenou premávkou majú aj obyvatelia Dolného Kubína. Primátor Ján Prílepok upozornil na to, že cez mesto prechádzajú dva dôležité tranzitné koridory – severno-južný z Poľska smerom na Banskú Bystricu a druhý do Žiliny cez Kraľovany a cez jediný most ponad rieku Orava centrom mesta. V jeden monitorovaný týždeň len touto trasou prešlo takmer 100.000 vozidiel. Tie komplikujú dopravu najmä miestnym, ktorí sa potrebujú presúvať v rámci mesta. „Vážnym problémom je aj kruhová križovatka na tejto trase, ktorej chýbajú odbočovacie pruhy. V jej tesnej blízkosti sú priechody pre chodcov. Chýba nám mimoúrovňové vyvedenie chodcov, či už popod, alebo ponad zem. Tým je táto križovatka spomaľovaná,“ vysvetlil  Prílepok.

Zber pohľadníc bude podľa Janckulíka trvať približne do polovice mája. Iniciátori poukazujú na to, že dopravná situácia na Orave je z roka na rok komplikovanejšia a trpezlivosť obyvateľov má svoje hranice. „Našou snahou je ukázať, že nejde o problém jednej radnice alebo jedného obecného úradu, ale je to potreba desaťtisícov ľudí,“ zdôraznil dolnokubínsky primátor.

Zdroj: TASR

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …