štvrtok - 29. februára, 2024
, Obyvatelia Oravy vyjadrili protest pohľadnicami s dopravnou tematikou
Foto: FB/Igor Janckulík

Obyvatelia Oravy vyjadrili protest pohľadnicami s dopravnou tematikou

Primátori a starostovia oravských obcí vo štvrtok odovzdali na podateľni ministerstva dopravy tisícky pohľadníc s dopravnou tematikou od občanov tohto regiónu. Protestujú tak proti posúvajúcim sa termínom prípravy a výstavby oravského úseku rýchlostnej cesty R3. Rovnaké pohľadnice pripravili samosprávy aj pre úrad vlády. 

Odovzdali približne 20.000 pohľadníc

Hoci počet pohľadníc nie je presne zrátaný, iniciátori akcie odhadujú, že by malo ísť spolu približne o 20.000 pohľadníc. Každý starosta pridal k zásielke aj sprievodný list, v ktorom upozorňuje na zlú situáciu v doprave.

Do protestu sa touto formou zapojilo 39 oravských miest a obcí. Občania od marca podpisovali pohľadnice, ktoré si každá obec a mesto vytvorili a prevažne zachytávajú zlú dopravnú infraštruktúru v danej obci alebo meste.

Minister dopravy  označil akciu za politické vytĺkanie kapitálu

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) označil akciu za politické vytĺkanie kapitálu a informoval, že verejné obstarávanie na prvý úsek výstavby Tvrdošín – Nižná bolo opäť napadnuté. O námietke tak musí rozhodnúť Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). „Národná diaľničná spoločnosť (NDS) si nevie podať ruky so zhotoviteľom, kým ÚVO nedá súhlas,“ dodal minister, podľa ktorého príprava všetkých ostatných úsekov rýchlostnej cesty R3 naďalej pokračuje.

S ministrovým tvrdením však nesúhlasia samosprávy. Starosta Dlhej nad Oravou Ján Kamas upozornil, že nie je možné výstavbu R3 zjednodušiť iba na prvý úsek Tvrdošín – Nižná.Naša časť úseku bola pôvodne naplánovaná na rok 2019, a teraz v apríli vyšiel dokument Stav prípravy strategických a prioritných rýchlostných ciest, ktorý nám posúva výstavbu o ďalšie štyri roky,“ povedal Kamas. Samosprávy podľa neho chápu, že verejné obstarávanie musí byť transparentné a nespochybniteľné, v prípade R3 však sa v súčasnosti tento problém týka iba spomínaného úseku. „Je tu množstvo ďalších úsekov, ktoré nie sú riešené,“ dodal starosta.

Zdroj: TASR

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MHA Martin, Na zápas Martina s Detvou prišlo 855 divákov! Hráči sa im odmenili víťazstvom nad lídrom tabuľky

Na zápas Martina s Detvou prišlo 855 divákov! Hráči sa im odmenili víťazstvom nad lídrom tabuľky

2. hokejová liga, 4. kolo nadstavbovej časti, 03. 02. 2024 MHA Martin vs HK Detva …