nedeľa - 19. mája, 2024
, Obyvatelia žilinského regiónu budú opäť patriť medzi najvyšportovanejších na Slovensku

Obyvatelia žilinského regiónu budú opäť patriť medzi najvyšportovanejších na Slovensku

Až 49 lokálnych a medzinárodných športových podujatí je tento rok pripravených pre rôzne vekové kategórie v žilinskom regióne. S ich realizáciou sa začalo už dnes.

Kultúrny festival ako súčasť medzinárodného maratónu

Podujatie s názvom GORAL MARATHON spojí šport s umením. V rámci tejto akcie sa zúčastnia bežci série horských behov cez tri krajiny, konkrétne Slovenska, Česka a Poľska. Štart i cieľ bude priamo v krásnej prírode na Trojmedzí – spoločnej hranici týchto troch štátov. Ich obyvateľstvo spája spoločný pôvod v podobe goralského osídlenia a s tým súvisiaci spoločný goralský jazyk a typická goralská kultúra. Ako kulisu tohto podujatia sa preto organizátori rozhodli usporiadať aj 2-dňový medzinárodný festival goralskej hudby GORALFEST, v ktorom budú rôzne goralské kapely doprevádzať športovcov aj po trase.

Nová rýchlejšia dráha pre BMX športovcov

Bikros je na Slovensku vnímaný ako rozvojová a okrajová cyklistická disciplína, ktorá nedostáva veľa podpory. BMX TEAM Liptov vybudoval svojpomocne bikrosový areál v Liptovskom Mikuláši ale na ďalší rozvoj tohto areálu už neostali finančné prostriedky. Súčasný finančný grant umožní dobudovať športový areál, aby bol hotový na Majstrovstvá Slovenska v BMX, ktoré klub organizuje v júli tohto roku. Športovisko BMX TEAM Liptov sa tak stane prvým v SR s rýchlym povrchom.

Čo je to showdown? Hovorí Vám niečo aplikovaný stolný tenis?

Mestský športový klub nevidiacich a slabozrakých športovcov v Žiline chce propagovať šport showdown alebo inými slovami aplikovaný stolný tenis, ktorý je určený prevažne pre túto skupinu obyvateľstva. Klub plánuje zorganizovať medzinárodný turnaj, ktorým dostane tento šport do povedomia verejnosti a zároveň pomôže zdravotne hendikepovaným zmysluplne stráviť svoj voľný čas.

Okrem týchto športových podujatí podporil program skutočne široké spektrum športových aktivít od karate, džuda a thaiboxu až po lukostreľbu a iných streleckých športov. Zatiaľ čo niektoré podporené projekty mali medzinárodný charakter, cieľom mnohých víťazných zámerov bolo zlepšiť vzťahy v komunite alebo dostať deti z počítačových stoličiek von na sídliská a do športových areálov.

Grantový program Región športuje, ktorý bol vyhlásený v Nadačnom fonde Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis, je zameraný na podporu športových aktivít mimovládnych organizácií a športových klubov v žilinskom regióne. Z počtu 158 podaných oprávnených projektov bude vďaka schváleniu grantu v hodnote do 3 000 EUR realizovaných 49 športových podujatí v Žilinskom kraji. Na základe neočakávane vysokého záujmu neziskových organizácií a športových klubov sa rozhodla spoločnosť Kia Motors Slovakia vyčleniť na tento grantový program 120 000 EUR, čo je o 40 000 EUR viac ako bol pôvodný plán. Zamestnanci spoločnosti projekty podporili svojim odporúčaním, niektorí sa do aktivít budú i priamo zapájať vo svojom voľnom čase.

Autor: Eva Kľačanová

Ilustračné foto: Internet

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *