nedeľa - 14. júla, 2024

LAVAGANCE je na scéne už 10 rokov. Narodeniny oslavuje novou piesňou „MAKE ME SMILE“

Ak patríte medzi fanúšikov skupiny Lavagance, v máji budete mať hneď niekoľko dôvodov na radosť. Táto obľúbená kapela totižto oslávi 10. výročie existencie a užije si ho spolu so svojimi fanúšikmi. Oficiálne už predstavila svoj nový letný singel „Make Me Smile” a koncom mája predstaví po šiestich rokoch dlhoočakávaný nový album s názvom „Halfway To The Grave”.

To najlepšie z Lavagance za posledných šesť rokov

Po šesťročnej albumovej odmlke prináša Lavagance do svojej diskografie piaty prírastok. Nový album sympatickej bratislavskej kapely ponesie názov „Halfway To The Grave“ a oficiálne vyjde už koncom mesiaca, 28. mája. „Potom, ako sme v jednom roku vydali dva albumy (jeden produkoval Eddie Stevens), sme istý čas ani album vydať nechceli a bolo to skôr o singloch. Až po pár rokoch sme chceli mať konečne v rukách niečo  aktuálne, čo odrzkadlí nové skúsenosti a stane sa tak súčasným reprezentatívnym materiálom, s pokročilým zvukom, aranžmánmi, a podobne,“ prezrádza kapela o pripravovanej novinke, ktorá sa rodila postupne od roku 2009 až do dnes a jej predzvesťou boli úspešné single Gabriel (2013) a Princess Of The Light (2014). Albumový nasledovník posledného CDčka I Like This Temper vznikal ako je už u Lavagance dobrým zvykom v ich domovskom štúdiu LVGNC STUDIOS pod producentským dohľadom frontmana Mareka Rakovického. Prírastok do diskografie Lavagance bude obsahovať celkom desať piesní a vyjde pod hlavičkou vydavateľstva Slnko Records.

Singel MAKE ME SMILE vznikal v Chicagu, klip sa točil v Moskve a kapela ho krstila v Prahe

Po signifikantných a neprehliadnuteľných singloch Gabriel a Princess Of The Light prichádza na rad singlová novinka „Make Me Smile”. Popri lídrovi kapely, Marekovi Rakovickom, ktorý okrem chytľavého refrénu aj rapuje v slohách, zaznie v druhej polovici skladby R&B vokál, o ktorý sa postaral hosťujúci Daniel Kapitan.

Daniel je spevák z Prešporských junákov, našiel nám ho Braňo Špaček, ako na hlavnom námestí v Bratislave spieva prevzaté skladby. Potom ma zavolal, aby som si ho šiel pozrieť do jedného podniku a bol som z neho unesený, tak som mu navrhol, aby nám skúsil niečo naspievať, že presne takúto farbu sme hľadali. Na albume spieva ešte v jednej skladbe, vždy vymyslí geniálne linky. Budeme spolupracovať aj naďalej, vždy sa mi páčila spolupráca viacerých mužských hlasov v jednej skladbe,“ dodáva Marek. Ako kapela s úsmevom vysvetľuje, nová skladba sa stala titulným singlom albumu naozaj právom. Rodila sa totiž niekoľko mesiacov a Lavagance si dal na jej finálnej podobe a zvuku obzvlášť záležať. Výsledkom je internacionálny charakter, aký nemá žiadny iný track na albume.

, LAVAGANCE je na scéne už 10 rokov. Narodeniny oslavuje novou piesňou „MAKE ME SMILE“Samotná pieseň sa rodina v Chicagu, videoklip sa nakrúcal v Moskve a slávnostný krst klipu sa uskutočnil počas uplynulého víkendu na koncerte Lavagance v Prahe. Ako kapela prezrádza, námetov a možností na spoluprácu jej počas prípravy klipu prišlo do cesty viacero, napokon sa však opäť zverila svojmu už takmer dvornému režisérovi Braňovi Špačekovi. Spolu s ním vyrazili do Ruska frontman Marek Rakovický a basgitarista Vincent.  „Braňov  nápad sa nám páčil. Bolo to opäť niečo iné, čo nás zlákalo,“ priznávajú chalani. „Keď sme videli letecké  zábery z Moskvy, hneď sme kúpili dron a Marek všetky tie technické detaily a problémy s tým spojené nadšene riešil spolu s režisérom a tiež aj sám dron ovládal. Z Moskvy sme priniesli obrovské kvantum nakrúteného materiálu. Strávili sme tam až sedem dní. Nakrúcali sme prevažne v exteriéri, pohybovali sme sa medzi obyčajnými ľuďmi, v uliciach, v metre … Chceli sme ukázať skutočnú moskovskú realitu, pretože veríme, že predstaviteľmi národa sú ľudia, nie politici,“ dodávajú Marek s Vincentom, ktorí pred kamerou týždeň mrzli v povestnej ruskej zime.

V Moskve ako doma

Ako vysvetľuje režisér Braňo Špaček, nápad výroby v Moskve sa rodil postupne: „Keď som si pesničku vypočul prvýkrát, dostal som pocit, že by sa v nej mali predvádzať ľudia s výnimočnými schopnosťami, ako napríklad človek, ktorý dokáže zjesť pohár, alebo ďalší, ktorý dvihne ťažký stôl v zuboch a podobne. Keď som si takých začal hľadať na internete, natrafil som na tematiku Ruska. Ten nápad ma chytil a bavil ma stále viac. Od pôvodného námetu som úplne upustil. Naopak, v texte skladby, ktorý hovorí o žene som našiel symboliku s Moskvou – akoby Marek spieval o žene a zároveň o meste…,“ objasňuje režisér svoj námet. Ako dodáva, celý trojčlenný tím v Moskve zažil kvalitný kultúrny šok v tom najpozitívnejšom zmysle slova. „Od prvého okamihu sme sa stretávali s neskutočne priateľskými ľuďmi, všetci nám vychádzali v ústrety, zaujímali sa, čo nakrúcame… Nemali sme žiadne komplikácie, bezproblémové bolo dokonca aj nakrúcanie leteckých záberov z profesionálneho filmovacieho vrtuľníka,“ pochvaľuje si. „Na naše veľké prekvapenie, sme sa tam cítili celkom ako doma. Vôbec som nemal pocit, že sme turisti. Práve naopak. Človek tam akoby objaví svoje slovanské korene, čo je veľmi nečakané, no príjemné zistenie. To je asi ten dominantný šok, ktorý vo mne ostal a ktorý sme aj s chalanmi zažili – to demystifikovanie ruského sveta a tamojších ľudí. Nakrútili sme okolo 6-7 hodín materiálu. Spracovať ho na 3 a pol minútovú pesničku nebolo práve najjednoduchšie…“ dodáva režisér klipu Braňo Špaček na záver.

Turné k albumu je na dohľad …

Lavagance v týchto dňoch uzatvára posledné práce na albume. V priebehu budúceho týždňa čaká kapelu špeciálna, zatiaľ neverejná „pred – release narodeninová párty“. Dva týždne na to príde na rad samotný release cédečka. Fanúšikovia si budú môcť nové piesne Lavagance vypočuť naživo na pripravovanej jesennej koncertnej šnúre.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Peter Juhas, Peter Juhás opäť v talentovej súťaži! Tentokrát sa pred porotu postavil kvôli láske!

Peter Juhás opäť v talentovej súťaži! Tentokrát sa pred porotu postavil kvôli láske!

Slovenský pesničkár Peter Juhás, ktorý sa zviditeľnil účinkovaním v speváckej súťaži Hlas Česko-Slovenska, zverejnil nový videoklip Len s tebou, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *