piatok - 21. júna, 2024
Odkazy III., Odkazy III. – Koncert venovaný spomienke na umelecký odkaz Jána Kadavého
Ilustračné foto: Pexels

Odkazy III. – Koncert venovaný spomienke na umelecký odkaz Jána Kadavého

Združenie turčianskych muzikantov v spolupráci so Štúdiom Pivnica pripravilo v roku 2022 v rámci projektu Odkazy III. tri koncerty klasickej hudby. V pondelok 5. decembra 2022 o 18:30 sa v sále Štúdia Slovenského komorného divadla v Martine uskutoční záverečný koncert venovaný spomienke na umelecký odkaz Jána Kadavého.

Počas koncertu zaznie dielo Canto Ostinato holandského skladateľa Simeona ten Holta, ktoré je jedným z výrazných diel minimálnej hudby v rámci európskeho kontextu. Ako už samotný názov napovedá ide o spevnú melódiu, ktorá neustále ostinuje (opakuje sa) a transformuje sa. Tento neustále sa opakujúci melodický a rytmický charakter vzbudzuje v poslucháčovi pozornosť a vnáša ho do akéhosi meditačného stavu. Pre iných poslucháčov pôsobí terapeuticky, pretože sa jednotlivé melódie a rytmické motívy posúvajú vtedy, keď sa vyriešia, presne tak ako problémy v ľudskom živote. Ide o jedinečné dielo skomponované pre 2 klavírne krídla, vyžadujúce výraznú dávku koncentrácie, improvizácie a odvahy pre hudobníkov a performerov. Decembrový koncert bude slovenskou premiérou tohto diela.

Na Slovensku má klasická hudba tradičný charakter, ktorý by si zaslúžil očistu od fádnych predstáv, prázdnych a nič nevravných tónov, či patetických melódií, ktoré tkvejú v predstavách mladých ľudí. Nakoľko ide o dielo, ktoré má tendenciu posúvať hranice medzi hudobníkom a divákom, prináša náš inscenačný zámer i ďalší rozmer v podobe pohybu a vizualizácie prostredníctvom videoprojekcie.

Ako interpretov sme pozvali rakúskeho klaviristu Markusa Urbasa a českú klaviristku Kateřinu Ochmanovú. Pod taktovkou režijno-dramaturgického dua Zuzany Galkovej a Vladimíra Šlepca, upgradované choreografiou študentiek odboru Fyzické divadlo na Janáčkovej akadémii múzických umení, Barbory Šimovej a Barbory Šoganovej, vzniká moderné dielo hodné európskych kvalít. Spojenie hudby, tanca a videoprojekcie prinesie divákom nezabudnuteľný zážitok.

Projekt je realizovaný v spolupráci so Slovenským národným múzeom v Martine – Múzeom kultúry Čechov na Slovensku a finančne ho podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Vstupné:
5 € predpredaj v divadelnej kaviarni Brept
7 € na mieste v deň koncertu
Odkazy III., Odkazy III. – Koncert venovaný spomienke na umelecký odkaz Jána Kadavého
Zdroj: TS, Mgr. Monika Ondrušová

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …