pondelok - 22. júla, 2024
, Významný umelec opäť ožil pri slávnostnej spomienke v Martine

Významný umelec opäť ožil pri slávnostnej spomienke v Martine

Vo štvrtok 22. septembra 2016 sa v priestoroch Slovenského národného múzea – Múzea Martina Benku už po 41-krát udeľovala cena Martina Benku.

V Múzeu Martina Benku sa jeho priatelia, spolupracovníci, známi a priaznivci jeho umenia stretávajú každý rok vždy okolo 20. septembra, pretože Martin Benka sa narodil 21. septembra 1888. Vo svojom testamente tento významný umelec vyslovil prianie, aby sa pri príležitosti jeho narodenín usporiadala spomienková slávnosť, kde si pamätníci aj mladá generácia pripomenie jeho odkaz a zároveň by boli ocenení umelci. Jeho prosba bola splnená. „Prvý raz bola udelená cena Martina Benku v roku 1975 a dnes je to už 41. raz čo sa tu stretávame za týmto zámerom“, hovorí Monika Váleková, kurátorka múzea Martina Benku. Vybrať laureáta tejto ceny nie je vôbec jednoduché. Monika Váleková vysvetľuje kto ich vyberá: „Ocenených umelcov vyberá komisia pre správu pozostalosti Martina Benku, ktorá pracuje pod fondom výtvarných umení v Bratislave. Musím však povedať, že tento rok bola táto práca komisie náročná, pretože bolo treba vybrať z viacerých nominovaných. Vyberali sa umelci do štyroch kategórií. V každej kategórií bolo nominovaných viacero umelcov a všetci výtvarní umelci a teoretici umenia boli veľmi kvalitní.“

Prvá cena bola odovzdaná v kategórií výtvarná tvorba a získala ju Mgr.art. Xénia Bergerová, ktorá vyštudovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde v súčasnosti pôsobí ako vedúca ateliéru na Katedre reštaurovania. Venuje sa maliarskej tvore a toto ocenenie ju veľmi potešilo: „Je to dobrý pocit, keď je vaša práce reflektovaná v podobe ceny Martina Benku. Človek má pocit, že jeho práca má zmysel a motivuje ho k nejakým ďalším výkonom.“

V kategórií Cena za dielo, kritiky a dejín slovenského výtvarného umenia získal cenenie Mgr. Roman Popelár, ktorý je kurátorom galérie Jána Koniarka v Trnave. Podľa jeho slov je to veľmi dobrý nápad, že Martin Benka myslel a pamätal na výtvarníkov a teoretikov, ktorí prídu po ňom a že tie nasledujúce generácie budú môcť nejakým spôsobom opätovne vrátiť k jeho tvorbe.

Ďalším oceneným bol Mgr.art. Ján Juhaniak v kategórií absolvent. Poslednú cenu Martina Benku si v kategórií absolventka prevzala Mgr. Terézia Peterová za diplomovú prácu Miniatúrna portrétna maľba v slovenských galerijných a muzeálnych zbierkach.

Po odovzdaní cien slávnosť pokračovala položením venca na hrob umelca na Národnom cintoríne. Ide o akési vyjadrenie poďakovania sa za hodnoty, ktoré Martin Benka rozvinul v slovenskom a výtvarnom umení a aj v kultúre.

Zdroj: Barbora Majtánová

Foto: zdroj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *