sobota - 2. decembra, 2023
, Opravené cesty v turčianskom regióne si pochvaľujú aj samotní vodiči

Opravené cesty v turčianskom regióne si pochvaľujú aj samotní vodiči

Žilina – Vláda SR uvoľnila zo štátneho rozpočtu 16 miliónov eur na opravu ciest v pôsobnosti územných samospráv, ktorých stav sa výrazne zhoršil po náročnej zime. Žilinský samosprávny kraj zo sumy získal takmer 830 tisíc eur, ktoré boli vyhradené na rekonštrukcie ciest II. a III. triedy v kritickom stave.

Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa pustila do opráv havarijných úsekov v piatich regiónoch počas dvoch posledných júnových týždňov. „Všetky opravy sú už dnes ukončené. Reagovali sme tak aj na upozornenie obvodného úradu o nutnosti vyriešiť nevyhovujúci stav niektorých ciest. Celkovo sme v Hornom Považí, Kysuciach, Turci, Orave a Liptove opravili prostredníctvom našich závodov 70 500 m2 plochy, čo predstavuje dĺžku 12,5 km ciest,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Správy ciest ŽSK Ivan Fábry.

Opravy v Turci

Do regiónu poputovalo na opravu 2,6 km ciest zo štátneho rozpočtu 180 tisíc eur. „Už po skončení zimnej sezóny sme robili lokálne opravy výtlkov. Kritické úseky vo väčšej dĺžke sa nám podarilo opraviť z dotácie vlády. Išlo o úseky pri Národnom cintoríne, v Priekope, Kláštore pod Znievom – ul. Lazianska, Polerieke-Abramovej a Sklenom (železničné podcestie). Zaznamenali sme pozitívne ohlasy občanov ako spätnú väzbu na našu prácu, čo si veľmi ceníme,“ uviedol I. Fábry. Doplnil, že ďalšiu sumu 178 tisíc eur uvoľnila na obnovu ciest i krajská samospráva. Opravy 3,6 km ciest tak pokračovali v Pltníkoch, Martine – ul. Sklabinská, Mošovciach, Dubovom, Turčeku a Slovenskom Pravne (na Brieštie). Ojedinelé vzniknuté výtlky sa budú priebežne opravovať v rámci bežnej údržby ciest. „Po náročnej zime a nepriaznivom jarnom počasí sme na základe vyhodnotení prijali niekoľko rámcových opatrení na zmiernenie zlej situácie na našich cestách, ktoré sme zrealizovali prostredníctvom dotácie vlády a financií z krajského rozpočtu. Som presvedčený, že našu prioritu – čo najrýchlejšie uviesť komunikácie do stavu v súlade s bezpečnostnými kritériami a k spokojnosti samotných vodičov – sa nám podarilo naplniť,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár.

V akcii aj nové mechanizmy

Okrem dotácie z Úradu vlády použila žilinská župa na opravu ciest II. a III. triedy v celom kraji aj zdroje z vlastného rozpočtu a rozpočtu Správy ciest ŽSK v celkovej výške takmer 700 tisíc eur. Z nich je financovaná aj oprava cesty III. triedy na Kysuciach v úseku Makov – Kopanice, na ktorej sa predviedli aj nové mechanizmy Správy ciest ŽSK. „Pomocou vlastného finišéra, frézy a vibračného valca sme schopní robiť súvislé opravy ciest, nie iba zaplátavať lokálne výtlky, čím sa predlžuje aj životnosť rekonštruovaných ciest. S novými technickými mechanizmami pracujú naši zamestnanci od júna a odozva zo strany vodičov na kvalitu opravených úsekov je zatiaľ pozitívna,“ objasnil generálny riaditeľ Správy ciest ŽSK Ivan Fábry.

Práce na hlavných ťahoc

Súbežne s opravami ciest II. a III. triedy v pôsobnosti ŽSK sa rekonštruovali aj cesty I. triedy v pôsobnosti štátu. „Chcel by som sa touto cestou poďakovať Slovenskej správe ciest za koordináciu, súčinnosť a aktívny prístup počas spoločných opráv ciest v našom kraji, do ktorých investovali nemalé finančné prostriedky. Opravy kritických úsekov na cestách I., ako aj II. a III. triedy sú už dnes ukončené,“ uviedol žilinský župan. Slovenská správa ciest urobila veľkoplošné vysprávky na vyťaženej ceste I/18, a to v úsekoch okolo Makova, pri Petroviciach a Kolároviciach, na výjazde zo Žiliny smerom na Martin, pri obciach Kraľovany, Šútovo, Ľubochňa, Hubová, Bystré a v Ružomberku na Žilinskej ceste. Cestu I/59 smerom na Oravu cestári opravili na výjazde z Ružomberka, v Dolnom Kubíne a Trstenej. Na ceste I/11 sa robila obnova v Svrčinovci a Povine. Ďalšie opravy boli na Šturci (I/14), v Martine (I/65), na trase medzi Párnicou a Istebným (I/70), ako aj na ceste I/78 medzi Oravskou Polhorou a Rabčou, či v Ťapešove smerom na Námestovo.

Eurofondy do lepších ciest

ŽSK využíva na obnovu svojich ciest II. a III. triedy tiež financie z fondov Európskej únie. Od roku 2009 realizoval zásadnú obnovu ciest a mostov celkovo z troch operačných programov. V rámci Regionálneho operačného programu (ROP) za toto obdobie zrealizoval osem projektov. Cez program Cezhraničná spolupráca SR – ČR úspešne ukončil tri projekty a cez program Cezhraničná spolupráca Poľsko – SR ukončil dva, jeden je ešte v realizácii. „Prostredníctvom týchto projektov sme spolu preinvestovali do opravy ciest a mostov 31 miliónov eur, za ktoré sme zrekonštruovali viac ako 180 km ciest,“ objasnil I. Fábry. Tiež doplnil, že s obnovou ciest je spojená aj rekonštrukcia mostných objektov, ktorá je sama o sebe veľmi finančne náročná. I tu pomohli europrojekty, z ktorých sa do novej formy dostalo sedemnásť mostných objektov. Ich oprava stála 2,3 milióna eur.

Do konca programového obdobia 2007 – 2013 sa krajská samospráva uchádza o prostriedky z eurofondov na cesty ešte dvoma projektmi. Prvým sa obnovia kysucké cesty postihnuté povodňami v roku 2010. Druhým projektom sa má zvýšiť bezpečnosť na turčianskych cestách. V projekte sa počíta aj s opravou mostu v obci Benice. Žilinská župa prostredníctvom svojej Správy ciest ŽSK spravuje spolu 1434 km ciest (319 km ciest II. triedy a 1115 km ciest III. triedy) a 789 mostov.

foto: ŽSK

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *