nedeľa - 21. júla, 2024
, Oravská knižnica darovala mladistvým odsúdeným takmer 500 kníh
Foto: oravskakniznica.sk

Oravská knižnica darovala mladistvým odsúdeným takmer 500 kníh

Projekt Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne Daruj knihe nový domov “Na ceste” má stále svoje úspešné pokračovania. Po pilotnej spolupráci s Ústavom na výkon trestu odňatia slobody v Ružomberku projekt ponúkla aj do Sučian, kde sídli Ústav na výkon trestu odňatia slobody pre mladistvých. Vo štvrtok 8. apríla tak mladým odsúdeným priviezli 470 vyradených, ale stále zaujímavých knižných titulov. Oravská knižnica o tom informuje na svojej stránke.

Ako povedal riaditeľ knižnice Roman Večerek, projekt je prospešný pre obidve strany: „Po vydarenej spolupráci s ružomberskou väznicou sme projekt ponúkli aj do Sučian, kde si trest odpykávajú aj mladiství odsúdení. Myslíme si totiž, že práve toto je veková skupina, ktorá v prostredí väznice knihy určite ocení.“ Riaditeľ dodal, že vďaka projektu Daruj knihe nový domov dáva knižnica šancu na nový život už vyradeným knihám, rôznym duplikátom či multiplikátom z knižničného fondu, ktoré sú však stále zaujímavé a žiadané. Tým sa tak uvoľní v knižnici miesto pre nové knihy, ktoré tu neustále pribúdajú. Takto umiestnili postupne knižné police s knihami na autobusové či vlakové stanice, ale aj seniorom, sociálne slabším rodinám či azylovému domu.

Aj keď v sučianskej väznici majú odsúdení k dispozícii tamojšiu knižnicu, v ktorej je takmer 6600 kníh a časopisov, ponuku Oravskej knižnice privítali. „Náš ústav nespolupracuje so žiadnymi vydavateľstvami, preto väčšinou dostávame knihy do väzenskej knižnice darom od organizácií, prípadne civilných osôb. Napríklad pri príležitosti Letných hier mladistvých nám darovala knihy Neografia, a. s. Náš knižničný fond rozširujeme aj vďaka rušeniu niektorých knižníc, napríklad pri rušení vojenskej knižnice alebo jednej knižnice v blízkej základnej škole sme svoj fond mohli obohatiť o ďalšie knihy, aj školské učebnice. Aj preto sme s vďakou privítali takúto spoluprácu s Oravskou knižnicou,“ zhrnul riaditeľ ÚVTOS pre mladistvých Sučany Michal Hrnčiar.

Spolupráca medzi dvomi okresmi je tak ďalší úspešný signál a podľa riaditeľa knižnice Romana Večereka nie posledným. Ako povedal, impulzom na spoluprácu bola informácia, že mladiství odsúdení, medzi ktorými sú muži aj ženy, majú možnosť požičiavať si knihy a majú o čítanie záujem. „Za rok 2020 sme mali 841 výpožičiek, pričom každá jedna z nich obsahuje 1 až 2 knižné tituly. Mesačne je to asi 72 výpožičiek, pričom najčastejšie vypožičanou knihou bol román Jackie Collinsovej Lucky,“ prezradil vedúci oddelenia výkonu trestu Sučany Igor Kemény.

V rámci projektu Daruj knihe nový domov Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne takto darovala takmer 2400 kníh.

Zdroj: Oravská knižnica, Zdenka Prílepková

 

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …