sobota - 13. apríla, 2024
Horecký, Oslava karikatúry: Smejme sa dnes, lebo zajtra bude neskoro!

Oslava karikatúry: Smejme sa dnes, lebo zajtra bude neskoro!

Vo štvrtok 20. októbra Turčianska galéria v Martine otvárala výstavu známeho martinského karikaturistu a ilustrátora Bruna Horeckého. Na jej slávnostnom otvorení sa uskutočnil aj krst najnovšej knihy aforizmov od Jula Ondreja a Bruna Horeckého s názvom Škola prehrou.

Výstava „Oslava karikatúry“ sa koná pri príležitosti 50. narodenín Bruna Horeckého. Na jej slávnostnom otvorení v duchu hesla „Smejme sa dnes, lebo zajtra bude neskoro“ knihu okrem autorov, aforistu Jula Ondreja a karikaturistu Bruna Horeckého, pokrstili vodou z mokrej školskej špongie aj vysokoškolský pedagóg, scénograf Jozef Ciller a herec Marek Geišberg so synom.

Kniha, ktorú vydalo žilinské vydavateľstvo Georg, je plná zábavných, ale aj pichľavých a pikantných aforizmov i karikatúr nielen pre pedagógov, ale aj pre  rodičov, politikov a širokú verejnosť. Jej autori čitateľov pozývajú na cestu plnú večného očakávania i večného zlyhávania na hodinách motivácie, frontálneho zabúdania, klamstva, sľubov, podvodov a neresti.

Horecký, Oslava karikatúry: Smejme sa dnes, lebo zajtra bude neskoro!Karikaturista, ilustrátor Bruno Horecký sa narodil v Martine 16. októbra 1966, kde žije dodnes. Jeho prvá kreslená karikatúra bola uverejnená v časopise Život keď mal 11 rokov. Od roku 1986 začal pravidelne publikovať v slovenských printových médiách. Stal sa dvorným karikaturistom Pravdy, Národnej Obrody, Života Turca (do dnes) a tisícky jeho kresieb a komiksových stripov bolo uverejnených vo viacerých novinách. V roku 1998 sa v Martine zrodil známy celoslovenský mesačník Fľak pre deti od 0 do 99 rokov. Bruno Horecký taktiež spolupracuje s mestom Martin na časopise pre martinských žiakov a pedagógov – Martinský Fľak a Mladý záchranár, ktorý je zameraný na prevenciu úrazovosti u detí. Spolu s aforistom Julom Ondrejom spolupracuje 10 rokov a spoločne zostavili už 9 aforistických knižiek. Výstava Oslava karikatúry bude v Turčianskej galérii otvorená pre všetkých návštevníkov so zmyslom pre humor a priaznivcov karikatúry do 11. decembra 2016.

Bruno Horecký v apríli 2016 nechýbal ani v našom rádiu ako hosť relácie Nezáväzne s Evou Lacovou. Pútavý rozhovor o jeho živote i práci si môžete vypočuť i pozrieť prostredníctvom nášho archívu: Horecký: Mával som aj výhražné telefonáty.

Zdroj: Turčianska galéria v Martine

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Môj sen, Projekt Môj sen inšpiroval deti z Bambusiek vyjadriť sa štetcom na plátno

Projekt Môj sen inšpiroval deti z Bambusiek vyjadriť sa štetcom na plátno

Napriek tomu, že sa narodili do vylúčenej rómskej komunity, deti z lokality Bambusky – Martin …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *