pondelok - 27. mája, 2024
, Ožijú povesti 2? Potulka nočnou Žilinou 2. časť

Ožijú povesti 2? Potulka nočnou Žilinou 2. časť

Rodiny s deťmi v Žiline mali možnosť zúčastniť druhého pokračovania Potulky nočnou Žilinou venovanej žilinským povestiam, ktorú opäť zorganizovala Turistická informačná kancelária mesta Žilina. Blíži sa čas dušičiek, kedy si pripomíname blízkych, ktorí už viac nie sú medzi nami a možno aj preto mala táto potulka inú, viac tajomnú a nostalgickú atmosféru. 

Návštevníci  sa preniesli v čase do dávnej minulosti. Prvý smutný príbeh, odohraný v časti Kálov, rozpovedala krásna Vilma, ktorá počarovala kováčskemu majstrovi a menila sa každú noc na kobylu. Z Kálova sa potom premiestnili pred Kostol sv. Barbory, kde nám samotná svätá Barbora prezradila, ako ju jej vlastný otec zamuroval do veže a aký ortieľ nad ňou vyriekol. Keďže sa už stmievalo, vo svetle lampášov naše kroky zamierili do štvrte Frambor, kde žila kožušníkova vdova.

Katakomby na Mariánskom námestí sú tajomným miestom, o ktorom sa rozprávajú mnohé príbehy. Jeden, z obdobia druhej svetovej vojny, o osirelom chlapcovi porozprávala aj sestra Vincentka, keď ona a jej sestry zachránili mnohé židovské deti pred deportáciou. Na záver malí potulkári dostali za úlohu odčarovať obra Drukohlúba, ktorý zaklial celú Žilinu. Za to, že sa im to podarilo a boli statoční, dostali pamätné listy a darčeky. Potulky Žilinou obohatené o povesti a tajuplné legendy plánuje Turistická informačná kancelária mesta Žilina opakovať aj v budúcnosti.

Zdroj a foto: mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Noc múzeí a galérií, Noc múzeí a galérií v SNM v Martine ponúkne špeciálny program v troch múzeách. Všetky môžete navštíviť na jednu vstupenku!

Noc múzeí a galérií v SNM v Martine ponúkne špeciálny program v troch múzeách. Všetky môžete navštíviť na jednu vstupenku!

Netradičná noc plná nových poznatkov, aktivít i zábavy čaká všetkých, ktorí zavítajú do Slovenského národného …