sobota - 13. apríla, 2024
, Paľo Cabadaj a jeho Snenie: Texty súčasných básnikov a textárov
Autorom obálky albumu je mladá a talentovaná výtvarníčka Barbora Mičiaňová

Paľo Cabadaj a jeho Snenie: Texty súčasných básnikov a textárov

Po minuloročnom úspešnom sólovom albume Bijú hodiny, prichádza gitarista, člen kapely Arzén Pavol Cabadaj s jeho druhým samostatným počinom. Snenie vydala agentúra TOPFEST, nahrávanie prebiehalo v Žiline v štúdiu Melody.  

Snenie obsahuje viac hudobných žánrov, je na ňom počuť aj viac zaujímavých nástrojov ako gajdy, saxofón, akordeón, klarinet atď. Zaujímavých hostí je na albume naozaj dosť. „Marek Pastirik nahrával na CD saxofón, gajdy, kaval a klarinet, jeho skupina sa volá Balkansambel. Ďalší zaujímavý hosť bol Alojz Mucha ktorý hral v skladbe Pochod na heligónke. Alojz Mucha je známy huslista z legendárnej terchovskej ľudovej hudby bratov Muchovcov. Na albume spolupracoval aj výborný gitarista Juro Jaroščiak, nahral do dvoch skladieb sóla a jednu celú. Juro je frontman skupiny Seven Ate. Bicie hral vo všetkých skladbách výborný Rudo Maják, ktorý je domáci hráč v Nebeskej muzike… Basgitaru v štyroch skladbách nahral Adrián Simonides zo skupiny Darkness Positive, klávesy spomínaný Ľuboš Tomaščík, jeho domáca kapela sa volá Amphibios. Hudobníkov bol naozaj veľa, ešte spomeniem Andreja Dostála ako hráča na akordeóne, inak omnibasista v Nebeskej muzike a nakoniec Terka Rusiňáková violončelo v skladbe Dobrú noc,“ prezrádza Paľo.

Spevácky sa na albume podieľali: Mária Papánková, Robo Šimko (spevák zo skupiny Massriot), Boris Lettrich (spevák zo skupiny AYA), Martin Dikoš (Nebeská muzika), Ján „Freedom“ Svoboda (Kalijuge!). Som veľmi rád a vážim si, že som mohol spolupracovať s takými prijemnými ľuďmi. Na najnovšom CD už nie sú básne, ale texty súčasných básnikov a textárov, ľudí ktorí sa písaniu venujú sporadicky. „Mal som niektoré texty napísané už dávnejšie a teraz prišla vhodná chvíľa a čas na ich realizáciu. Boli aj texty ktoré vznikali počas nahrávania. Textová stránka bola dosť pracná, trvala dlho. Musel som všetko konfrontovať s textármi a dopracovávať sa k výsledku tak, aby sme všetci boli spokojní. Ďakujem Eve Lacovej, Dominike Marunovej, Milanovi Nemčekovi, Petrovi Cingelovi, Martinovi Dikošovi, Romanovi Pechancovi za to, že sa na tomto albume s nami podelili o svoje pocity, postrehy a vnímanie sveta.“ Na albume sú aj dve inštrumentály Pochod a Oblaky.

Počúvajte dobrú hudbu a hlavne nezaujato, lebo treba si vážiť to, čo máme doma!“ odkazuje Paľo Cabadaj, hudobník, ktorého korene sú späté s Terchovou a hudobne s kapelou Arzén. Pochádza z muzikantskej rodiny a prirodzene sa tak začal venovať hudbe už ako dieťa. „Hudba je a vždy bola neodmysliteľnou súčasťou môjho života„, tvrdí Paľo.  Popri Arzénu sa začal venovať aj inej tvorbe a to zhudobňovaniu poézie od slovenských básnikov. „Hrávali sme viac menej pre seba. Neskôr som to premenoval na CABO a začal som realizovať skladby, ktoré sa po rokoch nahromadili, ale nedali sa už použiť do Arzénu.“

Snenie bude uvedené do života až 23. septembra v Terchovej. „Koncerty špeciálne k nemu nechystám, ale sporadicky budeme vystupovať a to aj so skladbami z albumu Bijú hodiny. Najbližšie sa môžeme vidieť 9.júna v Martine na Slovesnej jari a 4. októbra v Bratislave„.

Video: Skladba Tak príď

Foto: Paľo Cabadaj (súkromný archív)

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Zuzana Smatanová, Česko-slovenský duet k filmu o Gumpovi otvára tému psích adopcií

Česko-slovenský duet k filmu o Gumpovi otvára tému psích adopcií

Zuzana Smatanová, Eduard Rovenský a kapela Highland pozvali slovenské známe tváre so svojimi psíkmi do videoklipu k pesničke …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *