pondelok - 25. septembra, 2023
, Päťdňová súťaž historických áut po zákutiach Žilinskej a Prešovskej župy

Päťdňová súťaž historických áut po zákutiach Žilinskej a Prešovskej župy

Oldtimer Rallye Tatry je právom považovaná za najnáročnejšiu veteránsku akciu pre tých fajnšmekrov, ktorí majú tú odvahu svojich miláčikov preháňať po súčasných prehustených cestách pomedzi neraz bezohľadných účastníkov cestnej premávky. O to väčšie je ale uznanie vďačných divákov, ktorým toto podujatie prinesie veteránov priamo na námestia či ulice ich miest a obcí.

Pre divákov je určite nezabudnuteľný zážitok vidieť unikátne automobily zblízka, cítiť ich pach, dobovú atmosféru, ktorú vyvoláva oblečenie posádok, samotný rituál jazdy i džentlmenské športovanie. Jazdci hrdo predvádzajú s láskou zreštaurované či udržiavané automobily, ale i vlastné šoférske umenie či trúfalosť, pri mnohokrát nie jednoduchom ovládaní týchto historických skvostov… .

Naša súťaž je známa tým, že každý rok prinesie niečo nové, zaujímavé, vzrušujúce, aby sa počas podujatia vytvorila medzi nami atmosféra neopakovateľnosti . Vždy umožníme veteránistom nielen oddať sa svojej vášni, opojiť sa vôňou benzínu či nezabudnuteľným zvukom historických motorov, ale priblížiť účastníkom aj kusisko slovenskej krásnej prírody. So svojimi veteránmi sme sa už dostali v roku 2012 na Kráľovu hoľu (1 946 m. n. m.), v roku 2013 vystúpili na Chopok (2 024 m. n. m.) a v roku 2014 aj na Lomnický štít (2 634 m. n. m.). Zostúpili sme aj hlboko pod zem ( 95 m) , keď sa ročník 2013 zahajoval vo veľkom Dóme najväčšej slovenskej jaskyne – Demänovskej jaskyne slobody. Vždy je pre nás výzvou naplniť podujatie nejakou novou ústrednou atrakciou. Tohto roku sa stala srdcovou záležitosťou voda. Pod vodou sme ešte neboli a tak nastal čas, aby sme sa s touto výzvou popasovali. Čiže zostúpime 38 m pod vodnú hladinu a budeme mať nad svojimi hlavami 350 mil. kubíkov vody Oravskej priehrady.

Takže teraz pekne po poriadku pár slov o tom, čo limitovaný počet 60 historických áut na tohtoročnej 415 kilometrov dlhej a päť dní trvajúcej Oldtimer Rallye Tatry 2016 čaká.

Streda 24. august – Vitajte na ORT 2016

Dôležitou súčasťou je vniesť do akcie aj trochu histórie, alebo nejaký ten kultúrny zážitok. Tejto tradícií ostaneme verní aj tohto roku a pokúsime sa zakomponovať do našej súťaže aj kus 730 ročnej histórie Liptovského Mikuláša . Rozhodli sme sa preto, že pre tých, ktorí by chceli trochu „privoňať“ k histórii nášho mesta sa začne program už v stredu popoludní komentovanou prehliadkou – PRÍBEH MESTA – 730 rokov Liptovského Mikuláša.

Ostrý začiatok podujatia sa, ako inak, začne večer Čašou vína s primátorom mesta a veľkou garden grill party v záhrade Pálkovej vily. Tentokrát sa budeme snažiť podľa zákonov ukončiť hudobnú produkciu a prestať rušiť nočný pokoj o 22:00 a primerane ukončiť aj party (už teraz viem, že sa nám to nepodarí …).

I. Etapa: Štvrtok 25. augusta: Liptovský Mikuláš – Lisková – Trusalová – Martin – Žilina /dĺžka trate 120 km/

V prvej etape sme chceme umožniť vrátenie sa v čase obyvateľom Martina (vystavujeme na Divadelnom námestí v Martine) a štvrtého najväčšieho slovenského mesta Žiliny. V cieli tejto náročnej etapy (budeme musieť absolvovať časť etapy po jednej z najvyťaženejších slovenských ciest – štátna cesta č. 18) na žilinskom Mariánskom námestí si budeme môcť trochu ,,zašportovať“, zísť do žilinských katakomb a vyšlapať na Hurbanovu vežu. Taký skutočný, lahodný, veteránsky šport budú predstavovať počas etapy tri testy jazdy pravidelnosti. Samozrejme džentlmenské zápolenie v predvádzaní sa čo najlepšieho umenia ovládania historických áut je len pohodovým porovnávaním vlastných zručností. ORT je v prvom rade o „kochaní sa“, priateľstve, radosti a dobrej nálade. Prístup k testom s nadhľadom prezentuje aj náš každoročný účastník z Prahy, ktorý sa na krásnej Lagonde ( ročník 1931) či Jaguari SS 100 (ročník 1936) snaží tie testy absolvovať tak, aby bol v celkovom hodnotení posledný – doposiaľ sa mu to nepodarilo… .

Na slávnostnej večeri v hoteli Holiday Inn****  Žilina nás privíta majiteľ hotela, ktorý nám ukáže svoju rozsiahlu a zaujímavú zbierku historických automobilov značky Škoda. Spolu s nami absolvuje tento večer aj náš garant súťaže, Žilinský župan, primátori miest Martin, Námestovo, Žilina a ďalší vzácni hostia. Odovzdajú sa tu prvé poháre ( najvzácnejšie vozidlo, najstaršie vozidlo, najkrajšie vozidlo..).

II. Etapa: Piatok 26. august: Žilina – Stará Bystrica – Hotel ALTIS **** – Oravská priehrada – Huty Lipt. Trnovec – Lipt. Mikuláš /dĺžka trate 150,4 km/

Tohtoročnou najdlhšou a najrušnejšou etapou je etapa zo Žiliny do Liptovského Mikuláša, kde vám kulisu bude robiť zo začiatku panenská príroda severnej Oravy, vodná hladina Oravskej priehrady ( rozloha 35 km2 ) až po Roháče. Prv, ale ako dorazíme k Oravskej priehrade, pozrieme si zaujímavú atrakciu – Slovenský orloj v Starej Bystrici a absolvujeme vzrušujúcu jazdu pravidelnosti – Jazda do vrchu. Jej pravidlá budú trochu nezvyklé – po zdolaní cieľa – prejdení predpísanej vzdialenosti predpísanou rýchlosťou za predpísaný čas bude nasledovať letmý štart do dvesto metrového „šprintu“. Rozhodne nechceme skúšať, či historické vozidlá dokážu pri nejakom maximálnom zaťažení „udržať“ svoje ojnice v blokoch motorov… ale trochu adrenalínu nezaškodí . Večer pred týmto testom si každý účastník bude môcť tipnúť, za aký čas tých 200 m prejde. Skutočný výsledok a jeho tip bude tým kritériom. Po tomto špeciálnom teste sa už cez výstavu historických vozidiel v Námestove a obedovú prestávku v Hoteli Altis **** dostaneme do hĺbky 38 m pod úroveň vody. V skupinách po 30 účastníkov sa budeme môcť oboznámiť so skvostným technickým dielom, akým Oravská priehrada rozhodne je.

III. Etapa: Sobota 27. august: Liptovský Mikuláš – Opalisko – Závažná Poruba – Jochy – Jamník Starý Smokovec – AQUACITY Poprad – Važec – Lipt. Hrádok – Lipt. Mikuláš /dĺžka trate 147,0 km/

Tretia etapa nás krátko po štarte privedie na jeden netradičný horský test – „Chyť si svoje kurča “. Tradičnú jazdu pravidelnosti na letisku Jochy tak spestríme malým piknikom na trati. Sme presvedčení, že tá radosť z „vyvalenia sa v tráve“ na Jochách za príjemného slnečného augustového počasia s výhľadom na úchvatnú panorámu Západných Tatier ( Baranec 2 185 m. n. m., Tri Kopy 2 154 m. n. m., majestátny Kriváň 2 494,7 m. n. m. ) i v diaľke sa črtajúcu Kráľovu hoľu 1 946,1 m. n. m., trochu rozochveje naše srdcia. Ale aj to je pripravená špecialita „ Paralelný šprint na štvrť míle“ !!! (samozrejme len pre dobrovoľníkov).

Potom sa odoberieme do Vysokých Tatier – Starého Smokovca, predstavíme sa na „Tatranskej promenáde“ a konečne zaslúžene doprajeme tú vodu aj našim telám. Všetci strávime niekoľko hodín v AquaCity Poprad. Zrelaxovaní a v dobrej nálade sa stretneme na galavečeri v mikulášskej Rotunde. Okrem samotnej večere, či príjemnej hudby nás budú čakať aj sólové vystúpenia spevákov (trochu prekvapenia si musíme aj nechať) a k Oldtimer Rallye Tatry patriaci už tradičný „tanečný“ polnočný program. Ten by mal večer o 24:00 ukončiť – ale to sa nám ešte nikdy nepodarilo … .

IV. Etapa: Nedeľa 28. august: Spanilá jazda mestom Liptovský Mikuláš /dĺžka trate 14 km/

Po bujarej noci nás už čaká nedeľné ukľudnenie: „Spanilá jazda mestom Liptovský Mikuláš“ , koncert vážnej hudby vo veľmi zaujímavom objekte – v Židovskej synagóge v centre Liptovského Mikuláša, Concours d` Elegance, záverečné vyhlasovanie víťazov a  odovzdávanie cien. Keď sa ozve  zvonec na cieľovej rampe Oldtimer Rallye Tatry 2016 sa stane minulosťou.

, Päťdňová súťaž historických áut po zákutiach Žilinskej a Prešovskej župy

Zdroj: petran.sk
Foto: internet

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *