nedeľa - 14. júla, 2024
, Pietna spomienka na príslušníkov nútených prác v táboroch

Pietna spomienka na príslušníkov nútených prác v táboroch

V žilinskom Sade na Studničkách pri Pamätníku príslušníkom Vojenských táborov nútených prác – Pomocných technických práporov (VTNP-PTP) sa už tradične konala pietna spomienka. Bývalým príslušníkom PTP, tzv. petepákom, nezabránil ani zlý zdravotný stav, ani veľká vzdialenosť, zúčastniť sa tejto spomienky.

Podujatie zorganizovala Konfederácia politických väzňov Slovenska (KPVS) v stredu 21. septembra, a to na žiadosť bývalého príslušníka PTP a zároveň člena KPVS Jaroslava Václavka. Pán Václavek sa prítomným prihovoril aj týmito slovami: „Toto naše stretnutie má cenu mementa, aby sme si všetci uprostred každodenných starostí uvedomili, že nebezpečie boľševickej mentality môže kedykoľvek a kdekoľvek opäť zachvátiť i ľudí formálne vzdelaných“. Celý príhovor Jaroslava Václavka, v ktorom spomínal na roky prežité ako pétepák, si môžete prečítať o pár riadkov nižšie.

, Pietna spomienka na príslušníkov nútených prác v táboroch

Počas pietnej spomienky v Sade na Studničkách sa v mene primátora mesta Žilina prihovoril prítomným jeho zástupca Patrika Groma, ktorý vyjadril úctu všetkým, ktorých nedobrovoľný životný a pracovný osud nezlomil, ale zocelil. Zároveň pripomenul, že ich utrpenie neostane zabudnuté, no je neustále potrebné usilovať sa o to, aby sa takáto tragická história neopakovala. Dôstojnosť spomienky umocnila prítomnosť čestnej jednotky a dychovej hudby Ministerstva obrany SR.

Cez vojenské tábory nútených prác – pomocné technické prápory prešlo približne 64 000 osôb – zväčša mladých mužov z celého Československa. Existencia vojenských táborov nútených prác – pomocných technických práporov predstavovala integrálnu súčasť mechanizmu politického násilia namiereného proti skutočným, potenciálnym alebo vykonštruovaným odporcom vtedajšieho režimu.

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *