piatok - 24. mája, 2024

Po určitom čase je tu zase… Alex Slačka vystavuje v Turčianskej knižnici

V Tučianskej knižnici otvorili výstavu nazvanú Po určitom čase je tu zase.  Výstava prezentuje tvorbu  výtvarníka  Alexa Slačku, ktorý sa po rokoch  vrátil do Martina z Talianska.

Alex Slačka, jeden z posledných žijúcich martinských bohémov, vždy išiel v živote aj tvorbe vlastnou cestou. Počas svojho svojstojného umeleckého  života  vytvoril tisícky kresieb, malieb, stovky plastík a keramických predmetov. Časť jeho tvorby si našla miesto v súkromných zbierkach na Slovensku aj v zahraničí.  Svojský umelec vystavuje v rodnom Martine  po 15-ich rokoch a aktuálna výstava prezentuje jeho súčasnú maliarsku tvorbu.

„Hlavnou úlohou Turčianskej knižnice v Martine je sprostredkovávať kultúru, najmä knižnú. Ale nielen knižné umenie, pretože dnes je naša knižnica kultúrnym centrom,  kde dávame priestor aj hudbe a výtvarnému umeniu.  Výhoda  je v tom, že knižnica sa nachádza v centre mesta, ale aj v tom, že sme v kontakte s ľuďmi, ktorí umenie tvoria. Aj dnešná výstava prezentuje tvorbu výtvarníka zrelej generácie Alexa Slačku,  ktorý má už niečo za sebou a my sme poctení tým, že sme sa s ním dohodli  a vytvorili sme priestor na to, aby v našej knižnici mohol vystavovať.  Náš výstavný projekt sme nastavili v mesačnej frekvencii, s už tradičnou predvianočnou špecialitkou, prezentáciou  insitnej tvorby  našich krajanov z Kovačice,“  zhrnul riaditeľ Turčianskej knižnice Milan Nemček.

Výstava tvorby  Alexa Slačku je vo výstavných priestoroch Turčianskej knižnice v Martine prístupná pre verejnosť do konca mája.

 

Autor: Ján Schneider

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …