štvrtok - 25. júla, 2024
, Počet nehôd na železničných priecestiach za posledné mesiace dvojnásobne vzrástol!

Počet nehôd na železničných priecestiach za posledné mesiace dvojnásobne vzrástol!

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) evidujú za prvé tri mesiace roku 2017 na železničných priecestiach až 16 nehôd, čo je v porovnaní s predchádzajúcim  rokom dvojnásobne vyšší počet. Hrozivé zrážky s mnohotonovým vlakom si vyžiadali tri ľudské životy a piati ľudia sa ťažko zranili.

Všetky nehody sa stali z viny vodičov či chodcov, ktorí, bohužiaľ, vedome riskovali svoje životy, zbytočne sa ponáhľali, či podcenili nebezpečenstvo svojho nezodpovedného správania sa pri prejazde cez železničné priecestie. K vysokému počtu nehôd v prvých týždňoch nového roka nepochybne prispelo aj pretrvávajúce studené počasie a s ním spojené nebezpečenstvo šmyku či dlhšia brzdná dráha áut, hoci maximálna povolená rýchlosť pri prejazde cez priecestie je 30km/hod.

,,Bezpečnosť železničných priecestí je dlhodobo jednou z priorít ŽSR. Robíme, čo môžeme, zvyšujeme stupeň zabezpečenia priecestí, úplne rušíme priecestia na modernizovaných tratiach pre rýchlosť vlakov do 160 km/hod. Je zarážajúce, že až v 12 prípadoch sa nehody stali na zabezpečených priecestiach, ktoré mali výstražnú zvukovú a svetelnú signalizáciu, alebo dokonca aj závory. ŽSR sú v tomto prípade bezmocné. Je to o správaní sa vodičov, o výchove a dodržiavaní pravidiel. Aj z mojej pozície prosím a vyzývam všetkých občanov, aby si dávali na priecestiach pozor. Ak sa budú správať zodpovedne, nemusíme mať žiadne nehody a s nimi spojené tragédie,“ uviedol generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy.

Okrem nehôd na železničných priecestiach došlo za prvé tri mesiace tohto roku aj k 21 prípadom zrážky vlaku s osobou v koľajisku, mimo železničných priecestí. V 18 prípadoch išlo o smrteľné zranenie a v 3 prípadoch o ťažké zranenie. V rovnakom období minulého roka ŽSR evidovali v tejto kategórii až 24 nehôd, čo je o tri viac ako tento rok. Z uvedených 24 prípadov došlo v 15 k smrteľným zranenia a vo zvyšných deviatich k ťažkým zraneniam.

ŽSR vyzývajú všetkých chodcov, cyklistov, vodičov aj motocyklistov, aby si pri prejazde cez železničné priecestia dávali veľký pozor, rešpektovali pravidlá cestnej premávky a zbytočne neriskovali.

V prípade, že sa na železničnom priecestí stane nehoda, alebo je niekto svedkom akejkoľvek ohrozujúcej situácie v blízkosti, alebo priamo na železničnom priecestí, stačí okamžite zavolať na linku integrovaného záchranného systému 112 a nadiktovať jedinečné identifikačné číslo priecestia (JIČ). JIČ nájdete na zadnej strane (strana od železničnej trate) výstražného kríža (dopravné značky A 30a, A 30b). Tak môžu záchranné zložky a železničiari okamžite zistiť miesto nehody, rýchlo zasiahnuť a v prípade bezprostredného ohrozenia až zastaviť železničnú dopravu.

JIČ sú pridelené ku každému železničnému priecestiu (zabezpečenému aj nezabezpečenému), ktoré je v správe ŽSR. Ku každému priecestiu je priradená databáza údajov (telefónne číslo kancelárie výpravcu a dispečera, názov traťového úseku, železničná poloha priecestia v km, atď). Tieto údaje sú poskytované Integrovanému záchrannému systému a polícii a týždenne aktualizované.

zdroj: Martina Pavliková, hovorkyňa ŽSR

foto: zdroj

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *