štvrtok - 25. apríla, 2024
, Počet pôrodov v Univerzitnej nemocnici Martin medziročne narástol iba mierne
Ilustračné foto: FamVeld/Shutterstock

Počet pôrodov v Univerzitnej nemocnici Martin medziročne narástol iba mierne

Počet pôrodov v Univerzitnej nemocnici Martin medziročne narástol iba mierne. V roku 2021 bolo v martinskej pôrodnici celkovo 1230 pôrodov, z nich 393 cisárskych rezov.

„V minulom roku sa na Gynekologicko-pôrodníckej klinike narodilo o 11 detí viac ako v roku 2020. Je dobré, že počet neklesol, na druhej strane mohol stúpnuť. Momentálne je to stabilný trend,“ uviedol k ročnej štatistike prednosta kliniky doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD. Mimo okresov Martin a Turčianske Teplice prevládali rodičky zo Žiliny, Námestova, Ružomberka a Prievidze. „Vedia nás vyhľadať aj pacientky zo vzdialenejších miest a okresov, čo je potešujúce. Dôvodom môže byť naše odborné a profesionálne meno a snaha vytvárať príjemné prostredie. Máme dlhoročnú, veľmi dobrú spoluprácu s Neonatologickou klinikou UNM. Naše pracoviská pracujú ruka v ruke, čím je zabezpečená kontinuita zdravotnej starostlivosti, čo je na prospech rodičiek a ich detí,“ dodal docent Biringer.  V zastúpení pohlavia sa rodilo viac chlapcov (656) ako dievčat (603). V martinskej pôrodnici prišlo vlani na svet 28 dvojčiat a jedny trojčatá. Medzi dievčenskými menami boli u mamičiek najobľúbenejšie mená Eliška, Natália, Nela, Kristína a Nina. Chlapčekom dávali najčastejšie mená Jakub, Michal, Samuel, Richard a Juraj.

Ani minulý rok  nebol z pohľadu pôrodníctva typický, covid zasiahol aj tu. Pri porovnaní s jarnou vlnou v roku 2021 bolo podľa docenta Kamila Biringera jesenné obdobie ťažšie. „Prípadov covid pozitívnych pacientok bolo podstatne viac, čo vytváralo fyzický aj psychický tlak aj na náš personál.“ Ako ďalej vysvetlil, riešenie covidu z pohľadu pôrodníka prináša nie je len medicínsky problém, ale aj organizačný a technický. Vzhľadom na nutnú izoláciu matky, prípadne aj dieťaťa, sa zvýšili požiadavky na priestorové a technické vybavenie kliniky. Navyše záver roka bol na klinike komplikovaný stavebnými poruchami, ktoré si vyžadovali okamžitú evakuáciu pacientok a rozdelenie klinky, ktorá bežne funguje v jednej budove na troch poschodiach, do 5 rôznych pracovísk. „Som hrdý, že sme to zvládli a dokázali sme poskytovať neodkladnú zdravotnú starostlivosť a pôrodnícku starostlivosť, aj keď za cenu limitácie plánovaných výkonov,“ uviedol prednosta. Klinika sa už za niekoľko dní od havarijnej situácie mohla vrátiť do svojich pôvodných priestorov.

Na Gynekologicko-pôrodníckej klinike sa v uplynulom roku odohrali mnohé situácie, ktoré zdravotnému personálu do dnes utkveli v pamäti. „Najemotívnejšie chvíle sú pre nás aktuálne tie, ktoré sú späté s pandémiou covidu. Tieto pôrody prebiehajú veľmi špecificky. Mali sme pekné situácie, kedy sa nám podarilo tehotenstvo aj pôrod zvládnuť bravúrne. Dokonca sa nám podarilo zvládnuť aj ťažké stavy, ktoré vyžadovali nie len starostlivosť gynekológa, ale aj infektológa, pneumológa a anestéziológa,“ priblížil prednosta Biringer. V martinskej pôrodnici v minulom roku rodilo celkovo 16 mamičiek, ktorým vyšiel pozitívny test na Covid-19. Bohužiaľ nie všetky príbehy mali šťastný koniec. „Mali sme rodičky, ktoré odchádzali s trvalými následkami. Bohužiaľ, po mnohých rokoch sme na našom pracovisku zažili situácie, ktoré sú spojené s úmrtím matky. Nie je nič horšie, ako keď dôjde k odlúčeniu mamy a dieťaťa, bez toho aby ho mama vôbec videla a držala v náručí. Alebo, aby sa rozlúčila so svojimi príbuznými. Aj toto je krutá realita aktuálnej pandémie,“ povedal doc. MUDr. Kamil Biringer.

Ďalším z negatívov súčasnej pandemickej situácie je podľa docenta Biringera aj obmedzenie dostupnosti štandardnej zdravotnej starostlivosti, ktoré sa dotklo aj Gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNM. „Nie je to len obmedzenie v operáciách, ako to často v spoločnosti vnímame, ale hlavne v prevencii vážnych diagnóz. Tu má pandémia covidu obrovský dopad na zdravie populácie.“ Podľa informácií prednostu Biringera sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím lekári stretávajú s tým, že im prichádzajú pacientky s onkologickými diagnózami v pokročilejších štádiách ochorení, ktoré by boli zrejme odhalené aj riešené skôr, ak by takáto situácia nebola. „Verím, že nasledujúci rok bude lepší pre nás aj pre nás aj naše pacientky. Na druhej strane som racionálny, zrejme sa s týmto problémom úplne nerozlúčime. Sme pripravení na to, že sa budeme konfrontovať s takouto komplikáciou zdravotného stavu,“ uzavrel doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.

Zdroj: UNM

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …