piatok - 19. apríla, 2024
, Pod  Rozsutec zavítajú SĽUK, Horehronskí chlopi a folklórny súbor Šumiačan. My vám dáme lístky!

Pod Rozsutec zavítajú SĽUK, Horehronskí chlopi a folklórny súbor Šumiačan. My vám dáme lístky!

18. augusta sa v Amfiteátri nad Bôrami v Terchovej predstaví SĽUK, Horehronskí chlopi s Marekom Ťapákom a folklórny súbor Šumiačan. V Jánošikovom kraji zaznejú mohutné chlapské hlasy a zatancujú najznámejšie folklórne súbory.

SĽUK v Terchovej predvedie hudobno tanečný program Krížom-krážom, v ktorom autori spracovali viaceré etnografické regióny Slovenska, pričom raz kládli dôraz na materiál z konkrétnej lokality Terchová, Kunov, Kozárovce, Horné Orešany, inokedy na materiál v širšom regionálnom kontexte Horný Liptov, či Myjavsko. Inšpiráciou pre niektoré programové čísla boli typy tancov Verbunk, Odzemok, alebo obradové a spoločenské príležitosti s dramatickým potenciálom, ktorý tvorcovia využili pri svojej umeleckej realizácií.

Horehronskí chlopi – pýcha Horehronia – speváci z horehronských dedín Vernár, Šumiac, Telgárt a Pohorelá sa vyznačujú bohatými a stále živými prejavmi tradičnej ľudovej kultúry. K tým najvýraznejším patrí ľudový viachlasný spev, ktorý je charakteristický intenzívnymi hrdelnými prejavmi s veľkou nosnosťou do diaľky a dobre počuteľnými viachlasnými súzvukmi. Ten sa bude dlho niesť Vrátnou dolinou.

Folklórny súbor Šumiačanzačal tento rok 60 ročnú históriu, počas ktorej sa v ňom vystriedalo mnoho spevákov, tanečnikov a muzikantov. Miestne ľudové zvyky a krásne piesne sa rozhodli nadšenci zo Šumiaca v januári 1957 predstaviť i za chotárom obce a založili súbor Šumiačan. Vďaka nadšencom sa ľudová pieseň rozniesla nielen po celom Slovensku, ale až za hranice našej vlasti.

Marek Ťapákmal 3 roky, keď hral vo filme Jánošík úlohu malého chlapca. Herecký talent zdedil po otcovi, známom hercovi a režisérovi Martinovi Ťapákovi. Ako dieťa hral ešte vo filmoch Živý bič v roku 1966 a Putovanie do San Jaga z roku 1973. V roku 1982 si zahral postavu Radka v rozprávke Popolvár najväčší na svete, kde hral po boku známych hercov Jozefa Kronera a Vlada Müllera. V roku 2012 mal premiéru film Tanec medzi črepinami, kde sa ujal hneď niekoľkých funkcií – od režiséra, cez scenáristu až k hlavnej postave. V Terchovej bude svojim zamatovým hlasom sprevádzať účinkujúcich.

 

Ak chcete lístky na túto akciu, napíšte nám na mail sutaz@rebeca.sk odpoveď na otázku:

Ako sa volá hudobno-tanečný program, ktorý vám predvedie SĽUK 18. augusta v Terchovej v Amfiteátri nad Bôrami?

 😊 Výhercov žrebujeme denne. Juch!

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *