piatok - 23. februára, 2024
, Poľskí zdravotníci pomáhali s celoplošným testovaním v Žilinskom kraji
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Poľskí zdravotníci pomáhali s celoplošným testovaním v Žilinskom kraji

Viac ako päťdesiat poľských zdravotníkov a záchranárov pomáhalo s celoplošným skríningom na ochorenie COVID-19 v Žilinskom kraji.

Poľskí zdravotnícki pracovníci, ktorí sú špeciálne školení na záchranárske operácie (medzi nimi lekári, zdravotné sestry, hasiči) sa pripojili k slovenským tímom a doplnili už pripravené testovacie miesta. Na území Žilinského kraja pôsobilo celkom 55 zdravotníckych pracovníkov, ktorí boli rozmiestnení do šiestich okresov – Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina , Martin, Ružomberok a Tvrdošín. ,,Je to znakom dobre fungujúcich susedských vzťahov. S Poľskou republikou máme rozbehnutú spoluprácu v rámci mnohých cezhraničných projektov a veľmi si vážim, že táto spolupráca pokračuje aj v ťažkých časoch pandémie, s ktorou zápasí celý svet. Posledné mesiace sú pre zdravotníkov ťažkou skúškou, mnohí idú až na hranice svojich síl. Napriek tomu nestrácajú ľudskosť a pomáhajú tam, kde je to potrebné, povedala županka Erika Jurinová.

Veľvyslanec  Poľskej republiky Krzysztof Strzałka ohodnotil prítomnosť poľských zdravotníkov ako znak solidarity, ktorá je základnou hodnotou poľského štátu a ktorá spája naše národy v rámci Vyšehradskej štvorky a Európskej únie. ,,Veľmi sa teším, že naši zdravotníci budú v prihraničných oblastiach tu v Žilinskom kraji, tiež aj na Spiši a Šariši a budú pracovať v odberových miestach spolu so slovenskými zdravotníkmi,“ dodal.

Priamo v krajskom meste Žilina pôsobí desať poľských zdravotníkov. ,,V Žiline je situácia stabilizovaná, na odberných miestach je pokoj, otvorili sme všetky odberné miesta, online systém prihlasovania, ktorý sme spustili, taktiež potvrdil opodstatnenosť tohto kroku. Za tým stojí skvelá týždenná príprava ľudí z úradu, množstva dobrovoľníkov, ochota zdravotníkov. Za to sa chcem poďakovať,“ dodal primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …