nedeľa - 14. júla, 2024
, Poslanci na najbližšom zasadnutí rozhodnú o dôležitých otázkach

Poslanci na najbližšom zasadnutí rozhodnú o dôležitých otázkach

V pondelok 26. septembra sa žilinskí poslanci zídu na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Na návrh primátora Igora Chomu budú poslanci okrem iného rokovať aj o témach ako bezplatná MHD pre doprovod detí do troch rokov, spolufinancovanie realizácie projektu dažďovej a splaškovej kanalizácie v Považskom Chlmci či rekonštrukcia technologických zariadení na mestskej krytej plavárni. Poslanci rozhodnú aj o vlastných návrhoch na udelenie čestného občianstva významným osobnostiam mesta.

Na septembrovom zastupiteľstve sa prerokuje návrh, aby osoba v doprovode dieťaťa do troch rokov využívala služby MHD bezplatne. Doteraz je naše mesto jedno z mála na Slovensku, ktoré umožňovalo cestovať zadarmo sprievodu s kočíkom. Od 1. októbra 2016 budú môcť napríklad mamičky s deťmi do troch rokov cestovať úplne bezplatne, ak primátorovu iniciatívu poslanci schvália.

O realizácii dažďovej a splaškovej kanalizácii rokoval Igor Choma priamo s generálnym riaditeľom SEVAK-u Miroslavom Kundríkom už dlhšiu dobu a podarilo sa im tento projekt dotiahnuť do finálnej fázy pred spustením výstavby. Dohodli sa na postupe pri zabezpečovaní potrebných povolení a výbere zhotoviteľa stavby. Spoločnosť SEVAK, a.s. zabezpečuje vypracovanie komplexného riešenia odvedenia odpadových vôd z mestskej časti Považský Chlmec. Na poslancoch bude teraz rozhodnutie schváliť spolufinancovanie tohto projektu.

Na Mestskej krytej plavárni v Žiline je naplánovaná rekonštrukcia technologických zariadení pre ohrev a filtráciu bazénových vôd. Táto technológia je už v zlom technickom stave, hoci sa pravidelne opravuje. Hrozí havária, ktorú si pri súčasnom plnom využití plavárne nemôže mesto dovoliť. Rekonštruovať sa majú výmenníkové stanice, filtre, čerpadlá a technologické rozvody. Odhadovaná cena projektu je 1 200 000 eur. Nový systém umožní väčší komfort pri údržbe bazénov, rýchlejšie nahrievanie vody a zabezpečí bezpečnejšiu a udržateľnú prevádzku. Dôjde aj k čiastočnému zníženiu energetickej náročnosti.

Mestské zastupiteľstvo preberie aj udelenie čestného občianstva piatim významným osobnostiam. Zo súčasnosti je to významný športovec a cyklistika Peter Sagan a na ocenenia In memoriam sú navrhnuté zabudnuté osobnosti žilinskej histórie, ako sú maliar Viktor Krupec, sochár a maliar Gejza Salay, Muriet Pagetová, ktorá sa venovala dobročinnej činnosti, a výtvarník Mykola Čenyš.

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *