štvrtok - 18. júla, 2024
, Posledná letná nočná prehliadka hradu Strečno

Posledná letná nočná prehliadka hradu Strečno

Nočné prehliadky hradu Strečno sa blížia k svojmu záveru. Posledná v rámci leta je naplánovaná na piatok 21. augusta od 20. do 23. hodiny.

Keď sa letné brány Strečna poslednýkrát otvoria, príde krásny muž, ktorému Don Juan hovoria. Aký je naozajstný príbeh tohto záhadného amanta, v čom sa skrývalo tajomstvo známeho lámača ženských sŕdc – nečakané (duševné) odhalenia prinesie na nádvorí hradu improvizačné Divadlo Kapor na scéne. Súčasťou nočnej prehliadky na hrade Strečno budú aj vystúpenia skupiny historického šermu Wagus.

„Na južnom nádvorí bude scénka, akých sa odohrávali tisícky v rôznych pouličných hostincoch i v hostincoch patriacich hradným pánom a táto scénka sa odohrala aj jedného dňa cestou na hrad Strečno. V ďalšej časti bude derešovanie – občas sa stávalo, že bolo treba niekomu napraviť hlavu, lebo sa vzbúril panskej moci, ale nebolo nutné ho obesiť či upáliť, a tak prišiel na rad dereš, obávaný prostriedok na nápravu pre poddaných,“ priblížila správkyňa hradu Strečno Katarína Repáňová.

Pred vstupom do kaplnky  bude na návštevníkov čakať ukážka tanca: „Páni sa často na hostinách zabávali a tancovali, oddávali sa radovánkam, ale všetko to malo svoje pravidlá a i tanec bol súčasťou šľachtickej výchovy,“ doplnila K. Repáňová. V kaplnke si môžu návštevníci vypočuť minikoncerty a na nádvorí pozrieť ohňovú šou v podaní skupiny Black Evil. Ak bude priaznivé počasie, bude možné pozorovať hviezdnu oblohu v spolupráci s Krajskou hvezdárňou v Žiline.

Organizátorom podujatí Nočné prehliadky hradu Strečno je Považské múzeum v Žiline, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Program na hrade Strečno finančne podporila Stredoslovenská energetika, a.s., ktorá dodáva okrem tradičných energetických komodít, elektriny a plynu, aj „energiu, ktorá pomáha“. Prostredníctvom rôznych programov a grantových výziev prispieva k rozvoju vzťahov so zamestnancami, zákazníkmi a komunitnými organizáciami v regióne, v ktorom pôsobí – najmä v oblasti sociálnej sféry, vzdelávania, kultúry a životného prostredia.

Autor: Michaela Koláriková/Považské múzeum v Žiline
Foto: archív

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *