streda - 24. apríla, 2024
, Potrebujete sa zbaviť depresie? Už 10 minút chôdze vám pomôže
foto: Avesun/Shutterstock.com

Potrebujete sa zbaviť depresie? Už 10 minút chôdze vám pomôže

Úzkosť a depresia sú dnes bežnejšie ako nikdy predtým. Jedným z dôvodov je vysoká úroveň stresu, ktorú každý deň zažívajú milióny ľudí na celom svete. Užívanie antidepresív je účinné, ale často s vedľajšími účinkami. Ako to vyriešiť?

Skúste sa vybrať do prírody. Máte predsa auto a kvalitný imobilizér, vďaka ktorému sa dostanete kamkoľvek. Vysoké Tatry sú však najlepšie riešenie. Prečo?

Pobyt v prírode vám prospeje

Ak chcete zlepšiť svoje duševné zdravie a zbaviť sa psychických problémov, pobyt vonku vám prospeje. Už 10 minút denne môže byť pre vás prospešných. Pobyt v prírodnom prostredí môže výrazne znížiť hladinu stresu a pomôcť vám zabudnúť na problémy.

A pokiaľ chcete spojiť príjemné s užitočným, môžete sa o tom presvedčiť na najbližšej lyžovačke v Tatrách. Hory sú predsa krásne, plné čerstvého vzduchu a prostredia, ktoré vám prospeje.

Zlepší sa vám tlak

V mestách je obsah kyslíka vo vzduchu oveľa nižší ako vo vidieckych oblastiach. V reakcii na nedostatok čerstvého vzduchu začne potom naše srdce biť rýchlejšie, pretože na zabezpečenie prísunu kyslíka do tkanív tela je potrebné vyvinúť väčšie úsilie. Výsledkom je, že tlak začne skákať, objaví sa dýchavičnosť a problémy.

Najlepším spôsobom, ako sa s týmito problémami vyrovnať, je ísť do prírody. Tlak sa vám vráti do normálu aj bez použitia akýchkoľvek tabletiek. Nezabudnite sa ale teplo obliecť. Ľahká dámska zimná bunda vás určite pri prechádzke dobre zahreje.

Posilníte svoj imunitný systém

Ten je dnes veľmi vzácny a dôležitý. A dobrou správou je, že u tých, ktorí trávia každý deň aspoň pár hodín denne vonku, je menšia pravdepodobnosť, že jeho imunitu neohrozia žiadne vírusy.

Po prvé, čerstvý vzduch je plný zdravého kyslíka.  Po druhé, pri prechádzaní medzi zelenými plochami vdychujeme fytoncídy, čo je druh prírodných antibiotík, ktoré chránia telo pred prenikaním vírusov a infekcií. A v blízkosti ihličnatých lesov je ich obzvlášť veľa.

Pokiaľ sa o tom všetkom chcete presvedčiť, môžete do prírody už dnes zamieriť. Určite sa budete cítiť lepšie.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

záhradné ploty, Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Stavba oplotenia sa neustále vyvíja a prichádza s novými trendmi a inováciami. S narastajúcim dôrazom …