pondelok - 22. júla, 2024
, Považské múzeum postupne obnovuje zbierkové depozitáre
Foto: Považské múzeum

Považské múzeum postupne obnovuje zbierkové depozitáre

V posledných rokoch sa v Považskom múzeu podarilo revitalizovať a zvyšovať ochranu zbierkových predmetov vo viacerých depozitároch. V rámci úspešne podaného projektu v roku 2020 sme z väčšej časti vybavili jeden z historických depozitárov novým úložným systémom.

Konkrétne ide o depozitár, kde sa nachádza textil, keramika, sklo a drobné predmety rôzneho charakteru. Minulý rok sme v modernizácii pokračovali. Vďaka finančnej podpore z Fondu na podporu umenia sme mohli dokúpiť do spomínaného depozitára ďalšiu časť úložného systému pozostávajúceho zo stacionárneho zásuvkového regálu. Novému úložnému miestu sa budú tešiť najmä textilné predmety, ktorým v dôsledku jemnosti vlákien viac vyhovuje, keď sú vystreté a vodorovne uložené.

Vďaka novému úložnému systému sa vytvorili kvalitnejšie podmienky pre vykonávanie muzeálnej práce – dosiahla sa vyššia ochrana zbierok, dôslednejšie a efektívnejšie sa využil jestvujúci priestor, zvýšila sa úložná kapacita, a tým pádom sa vytvorilo voľné miesto pre nové akvizície. Zároveň sa nám podarilo zvýšiť možnosti súčasných aj budúcich zamestnancov múzea, aby mohli zhromažďovať, triediť, uchovávať a vedecky skúmať hmotné kultúrne dedičstvo nášho regiónu.

Zbierkové predmety používame na prezentačné, expozičné, výstavné a výchovno-vzdelávacie účely, preto je starostlivosť o ne veľmi dôležitá.

Zdroj: Dominika Hlobíková, Považské múzeum

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …