nedeľa - 14. júla, 2024
, Považské múzeum sa rozhodlo aj tento rok pripraviť výstavu betlehemov
Foto: Považské múzeum

Považské múzeum sa rozhodlo aj tento rok pripraviť výstavu betlehemov

Adventný čas sa blíži a Považské múzeum sa rozhodlo aj tento rok pripraviť výstavu betlehemov. Otvorená bude 25. novembra v Sobášnom paláci v Bytči pod názvom Poďme všetci do Betlehema. Návštevníci tak budú môcť počas prehliadky významnej renesančnej pamiatky obdivovať približne 30 betlehemov z rôznych materiálov i oblastí.

Zobrazenie betlehemu ako biblického príbehu o narodení Krista sa v priebehu storočí menilo. Popri kostolných sa stali obľúbenými aj betlehemy v domácnostiach, postavy sa postupne zmenšovali od životnej veľkosti až k malým soškám. Špeciálnym druhom boli prenosné betlehemy používané pri obchôdzkach. Vystavené betlehemy ponúkajú pestrý prehľad rozmanitých materiálov a techník. „Použité je drevo, sadra, keramika, drôt, šúpolie, prírodné materiály ako mach či klasy, ale aj prútie. Minulý rok boli na výstavu veľmi dobré ohlasy, preto sme sa rozhodli ju rozšíriť a prezentovať zaujímavé betlehemy nielen zo zbierkového fondu Považského múzea, ale aj z okolitých múzeí. Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici nám na výstavu požičalo napríklad betlehem v pštrosom vajci alebo rozmerný betlehem z prútia, ktorý vyrobil Anton Kuliha z Praznova. Jeho súčasťou sú aj šúpolienky od Antónie Dvorščíkovej. Betlehemy z Kysuckého múzea sú väčšinou drevené. Jedným zo zaujímavých je betlehem od umeleckého stolára a muzikanta Františka Tabačka z Kysuckého Nového Mesta. Pôvodne ho zhotovil pre svoje deti na Vianoce v roku 1939 a pod stromčekom ho mali až do roku 1980,“ priblížila autorka výstavy – etnologička Považského múzea Adriana Bárdyová.

Výstava Poďme všetci do Betlehema bude pre verejnosť prístupná od 25. novembra do 2. februára 2022 v čase otváracích hodín Sobášneho paláca v Bytči. Viac informácií nájdu návštevníci na www.pmza.sk.

Zdroj: Považské múzeum

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …