pondelok - 27. mája, 2024
Allegretto, Pozývame na hudobnú udalosť roka! Festival Allegretto prinesie publiku jedinečný umelecký zážitok

Pozývame na hudobnú udalosť roka! Festival Allegretto prinesie publiku jedinečný umelecký zážitok

Tridsiaty prvý ročník stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina, ktorý sa uskutoční 25. – 30. apríla 2022 v Dome umenia Fatra, sprostredkuje žilinskému publiku opäť  výnimočný umelecký zážitok z vybraných diel klasickej hudby. Kvôli pretrvávajúcej pandemickej situácii sa festival vyznačuje komornejším, no o to unikátnejším programom. Počas šiestich koncertných večerov vystúpi dvanásť interpretov zo šiestich krajín (Francúzsko, Dánsko, Chorvátsko, Južná Kórea, Česká republika a Slovensko), z hosťujúcich telies Belfiato Quintet, súbor pre starú hudbu Solamente naturali a domáci Štátny komorný orchester Žilina. Návštevníci festivalu majú možnosť zažiť týždeň nabitý excelentnými výkonmi zahraničných, ale aj mladých svetových slovenských umelcov a umelkýň. Ich kariéra sa síce len začína, no všetci sú držiteľmi ocenení z najznámejších interpretačných súťaží a už teraz patria medzi najlepších sólistov na súčasnej hudobnej scéne.

Na otváracom koncerte festivalu (25. 4.) vystúpi domáci Štátny komorný orchester Žilina pod taktovkou českého dirigenta, držiteľa Ceny festivalu Allegretto Žilina 2021, Františka Maceka a slovenská hobojistka žijúca vo Švajčiarsku, Anna Štrbová, ktorá je absolventkou Žilinského konzervatória. Program festivalu otvorí skladba slovenského skladateľa Mira Bázlika, ktorý nedávno oslávil 92. narodeniny, a bude pokračovať hobojovým koncertom Richarda Straussa a symfóniou španielskeho skladateľa Juana Crisostóma de Arriagu.

Festivalový Utorok (26.4.) ponúkne dva koncerty. Prvý (o 16.00) bude „Crème de la crème“ víťazov súťaží slovenských konzervatórií za rok 2022. O 19.00 zas zaznejú tri violončelové sonáty skladateľov ako C. Debussy, A. Schnittke a D. Šostakovič v podaní dánskeho violončelistu Jonathana Swensena, ktorý je víťazom Windsor International String Competition, a slovenského klaviristu žijúceho v Dánsku, Filipa Štraucha. Obaja sú absolventi Dánskej kráľovskej hudobnej akadémie a spolupracujú spolu už päť rokov.

V stredu (27.4.) si publikum môže vychutnať nápadité spojenie českých umelcov; populárneho dychového kvinteta Belfiato Quintet, ktorého členovia sú hráči popredných českých orchestrov a klaviristu, držiteľa ceny Yamaha Foundation Prize, Jakuba Sládeka. Kombinácia diel skladateľov prvej polovice 20. storočia (B. Martinů, S. Rachmaninov) so skladbami W. A. Mozarta ponúkne zaujímavý mix navzájom sa vyvažujúcich dramatických a odľahčených momentov.

Vo štvrtok (28.4.) sa koncertná sála v Dome umenia Fatra rozozvučí umením Francúzov. Lucienne Renaudin Vary – „víla trúbky“ je držiteľkou prestížnej ceny Opus Klassik v kategórii Mladý umelec za rok 2021 a ako prvá žena aj ceny Arthura Wasera (2019). Spolu s ňou vystúpi aj jej pravidelný spoluhráč, akordeonista Félicien Brut, víťaz troch najväčších medzinárodných akordeónových súťaží v Nemecku, Taliansku a Rusku. Program je popretkávaný argentínskym tangom Astora Piazzollu, hudbou New Yorku či nádychom parížskej bohémy.

Predposledný deň festivalu (29.4.) sa návštevníci môžu tešiť na jedinečný vokálny koncert, kde sa predstaví výnimočná chorvátska sopranistka Tanja Ruždjak a barytonista z Južnej Kórey Kyung Jae Moon s klavírnym sprievodom slovenského dirigenta Branka Ladiča. Umelci nás prevedú prierezom piesňovej (Schubert, R. Strauss), opernej (Mozart, Verdi, Puccini, Wagner) i operetnej (Lehár, Strauss,) tvorby.

Allegretto Žilina sa so svojimi návštevníkmi rozlúči záverečným koncertom (30. 4.), ktorý bude slávnostným vyvrcholením celého festivalu. Oceňovaný domáci súbor pre starú hudbu Solamente naturali pod vedením slovenského huslistu žijúceho v Dánsku, Petrom Spišským, je typický svojím entuziazmom, tvorivosťou, spontánnosťou a profesinálnym prístupom svojich členov. Program zložený z diel G. Ph. Telemanna, A. Vivaldiho a J. F. Rebela obohatí fenomenálna hráčka na zobcové flauty, Michaela Koudelková z Českej republiky.

Hlavným organizátorom festivalu je Hudobné centrum – štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR v spolupráci so Štátnym komorným orchestrom Žilina a mestom Žilina. Viac informácií o programe na www.allegretto.sk. Organizátori podujatia sa riadia aktuálnymi protipandemickými opatreniami. Vstupenky na jednotlivé koncerty sú dostupné online na www.navstevnik.sk, alebo v pokladnici ŠKO Žilina, Dolný val 47, Žilina. Po – Pi od 7:00 do 18:00 a hodinu pred
koncertom.

Objednávky: vstupenky@skozilina.sk
V ponuke je aj abonentka platná na všetky koncerty festivalu za výhodných 30 Eur
(zľavnená cena pre študentov, dôchodcov, ZŤP je 20 Eur) v limitovanom počte.

Allegretto, Pozývame na hudobnú udalosť roka! Festival Allegretto prinesie publiku jedinečný umelecký zážitok

Zdroj: TS, festival Allegretto

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Noc múzeí a galérií, Noc múzeí a galérií v SNM v Martine ponúkne špeciálny program v troch múzeách. Všetky môžete navštíviť na jednu vstupenku!

Noc múzeí a galérií v SNM v Martine ponúkne špeciálny program v troch múzeách. Všetky môžete navštíviť na jednu vstupenku!

Netradičná noc plná nových poznatkov, aktivít i zábavy čaká všetkých, ktorí zavítajú do Slovenského národného …