nedeľa - 14. júla, 2024

Pozývame vás na 60. ročník folklórneho festivalu Východná

V dňoch do 3. do 6. júla sa uskutoční 60. ročník najrozsiahlejšej prehliadky tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku – festival Východná 2014.

Rázovitá hornoliptovská obec Východná si v tomto roku pripomína hneď dve okrúhle výročia. Okrem 60. výročia vzniku folklórneho festivalu rovnakého mena, aj 745. výročie prvej písomnej zmienky o nej.

Folklórny festival Východná je najstarším a najväčším celoslovenským folklórnym festivalom s medzinárodnou účasťou na Slovensku. Zároveň sa počas svojej 60-ročnej histórie stal vrcholnou prehliadkou tradičnej ľudovej kultúry. Každoročne na ňom vystúpi v priemere 1400 účinkujúcich v desiatkach pôvodných autorských programoch, medzi ktorými sa prezentujú víťazi celoštátnych súťažných folklórnych prehliadok.

Veľmi významnou súčasťou festivalu, obľúbenou medzi návštevníkmi aj účinkujúcimi, sú sprievodné podujatia s účasťou ľudových remeselníkov, výrobcov a umelcov. Patria medzi ne tanečné, spevácke a hudobné workshopy, remeselné tvorivé dielne a programy pre rodiny s deťmi.

Počas 60 rokov svojej existencie festival výrazne prispieva k oživovaniu, zachovávaniu, tvorivému rozvíjaniu i verejnej prezentácii výsledkov pravidelnej a systematickej práce mnohých inštitúcií, združení a jednotlivcov usilujúcich sa o prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry.

Festival sa koná každoročne počas prvého júlového víkendu, teda na prahu letnej turistickej sezóny, v turisticky hojne navštevovanom prostredí v blízkosti Vysokých a Nízkych Tatier, v rázovitej a na ľudové tradície bohatej obci Východná. Všetci ste srdečne vítaní.

, Pozývame vás na 60. ročník folklórneho festivalu Východná

Foto: festivalvychodna.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *